person_outline
search
  • Oznámenia
  • Posted
  • Čítať 456 krát

Pozdrav od prvého rozhodcu finálového zápasu MS U19 žien!

Pozdrav z Bangkoku!
 
Po návrate z EBW 2019 v Srbsku a Lotyšsku, som sa po týždni presunul na druhú stranu našej  zemegule, konkrétne do hlavného mesta Thajska – Bangkoku. Bangkok trpí problémami s infraštruktúrou, spôsobenými rýchlym rastom a z tohto dôvodu sme na fyzický test cestovali 1h15m, pričom telocvičňa bola vzdialená „len“ 9,9 km od nášho hotela.

Turnaj, pre nás rozhodcov (28 rozhodcov z celého sveta), inštruktorov (4 inštruktori), technických delegátov (4 TDD, medzi ktorými je aj bývalý kolega z Mozambiku, p. Abreu Muhimua, ktorý v minulosti študoval na Slovensku a rozhodoval stretnutia našej najvyššej súťaže) a 4 video operátorov začal 3 dni pred oficiálnym začiatkom. Stretli sme sa 17. júla v hoteli „The Emerald Hotel“, kde sme opäť, ako býva zvykom na turnajoch tohto typu, absolvovali predturnajový seminár, ktorý pozostával z niekoľkých teoretických a video lekcii. Zároveň sme museli absolvovať fyzický test - FIBA Referees Elite YO-YO Test. 

Po úspešnom  absolvovaní všetkých lekcií a fyzického testu, nadišiel deň „D“ a začal sa turnaj. Družstvá boli rozdelené do 4 skupín, z ktorých každé družstvo postúpilo do vyraďovacej časti. Tá začala zápasmi „Round of 16“, z ktorých víťazi postúpili do štvrťfinále a porazení do skupiny „bojov“ o 9. až 16. miesto. Každý deň začíname rozdelení do 2 skupín 30 minútovým „zobudením nášho tela“ vo fitness. Vo finálovej časti som rozhodoval stretnutia: Round of 16: Austrália vs Kolumbia, štvrťfinále: Kanada vs USA, semifinále: Austrália vs Španielsko a dnes, tzn. 28. júla som bol nominovaný na finálové stretnutie: Austrália vs USA. Musím však priznať, že úroveň jednotlivých stretnutí v porovnaní napr. s minuloročnými MS U17 v Minsku, Bielorusko, ktorých som sa zúčastnil, je na moje prekvapenie, nižšia. Po každom jednom stretnutí absolvujeme pozápasové zhodnotenie v trvaní max. 25 min., ktoré je veľmi vecné a konštruktívne, kde získavame postrehy od inštruktorov  FIBA za pomoci videoklipov jednotlivých herných situácií. Povedal by som, že najdôležitejšie na rozhodovaní na MS je nájsť prienik v rozhodcovskom zbore, nakoľko každý z nás pochádza z iných krajín, kultúr a zvykov – nájsť tzv. „spoločnú niť“.

Malý postreh na záver, neveril by som, čo s človekom dokáže narobiť časový posun. Mne osobne trvalo viac ako 5 dní, kým som zvykol na časový posun 5 hodín oproti Slovensku. 

Ďakujem za vašu pozornosť!

S pozdravom
Zdenko Tomašovič, Bangkok, Thajsko 

 

 

Naposledy zmenené nedeľa, 28 July 2019 21:19
(5 hlasov)
Pre písanie komentárov sa prihláste