person_outline
search
  • Oznámenia
  • Posted
  • Čítať 432 krát

FIBA European Women´s Basketball Summit

Milé kolegyne, kolegovia

V dňoch 11. až 15. júla 2019 som sa v slovinskom meste Postojna zúčastnila FIBA European Women´s Basketball Summit, konajúceho sa pod projektom "Her world, her rules". Ide o oficiálny FIBA projekt, ktorého cieľom je zvýšiť záujem žien o basketbal

Spolu s rozhodkyňami z celej Európy som sa pod vedením FIBA rozhodkýň a inštruktoriek Susanny Karoliny Andersson a Ӧzlem Yalman,štyri dni intenzívne vzdelávala, študovala pravidlá basketbalu a vylepšovala mechaniku rozhodovania. Samozrejmosťou malo byť rozhodovanie v mechanike 3PO. No pre mňa to bola nová poučná skúsenosť, keďže pred summitom som ju ešte neovládala a nemala možnosť vyskúšať si ju.

Deň sa vždy začal rannou rozcvičkou, ktorá pozostávala z behu, kruhového tréningu alebo šprintov a strečingu. Následne sme pokračovali interaktívnou prednáškou s klipmi zo zápasov, ktoré sme študovali a analyzovali. Potom nás čakala diskusia o dôležitosti roly rozhodcov v zápasoch, zvládaní stresu a komunikácii s trénermi a hráčmi.

Počas summitu sa konal aj medzinárodný turnaj dievčat v kategórii U15. Už v prvý deň nás inštruktorky rozdelili do dvoch skupín a pridelili do telocviční, v ktorých sme mali rozhodovať. Po každom zápase sme dostali individuálny feedback, v ktorom nám inštruktorky nielen vymenovali chyby, ale najmä vysvetlili ich príčinu a zaujímali sa aj o náš názor na situácie.

Posledný deň sa konal už iba jeden, finálový zápas. Mala som tú česť dostať sa do výberu rozhodkýň, ktoré finálový zápas rozhodovali.Bol to nezabudnuteľný zážitok. Atmosféra v hale bola veľmi pozitívna, hoci zápas bol napínavý až do poslednej sekundy - skončil sa rozdielom iba dvoch bodov. 

Súčasťou summitu bolo aj stretnutie s kapitánkou švédskej reprezentácie Annou Barthold a bývalou ruskou reprezentantkou Mariou Stepanovou. Okrem svojich hráčskych skúseností nám porozprávali o tom, ako ony samé vnímajú rozhodcov a rozhodkyne a priblížili rozdiely v európskom a zámorskom rozhodovaní basketbalu.

Ďakujem za ponúknutú príležitosť zúčastniť sa summitu a ďakujem aj vám všetkým, ktorí ste si o mojich postrehoch prečítali v tomtokrátkom článku.

Simona Perečinská 

 

Naposledy zmenené streda, 17 July 2019 08:52
(2 hlasov)
Pre písanie komentárov sa prihláste