• Oznámenia
  • Posted
  • Čítať 1052 krát

Úspešné leto našich FIBA rozhodcov

Sezóna 2022/2023 pokračovala na medzinárodnej scéne aj počas leta turnajmi na ktorých participovali aj naši FIBA rozhodcovia, komisári a 3x3 rozhodcovia. Od júna do augusta  boli súčasťou európskych šampionátov seniorov a mládeže, Univerziády a podujatí v 3x3 basketbale (napríklad Európskych hier, ktoré sa konali v neďalekom Krakowe). V nasledujúcich riadkoch Vám priblížime ich účinkovanie detailnejšie.
 
Leto odštartovala júnovou účasťou Mareka Kúkelčíka na Majstrovstvách Európy žien, kde rozhodoval zápasy v Izraeli v Tel Avive. Pre Mareka išlo o štvrtú účasť na finálovom turnaji ženského EuroBasketu. V júni boli taktiež v akcii naši 3x3 rozhodcovia. Veronika Malčeková rozhodovala kvalifikačné boje o postup na práve prebiehajúce Majstrovstvá Európy v 3x3 basketbale mužov a žien a taktiež bola súčasťou tretej edície European Games a vo francúzskom Poitiers participovala na zastávke FIBA Women's series, kde rozhodovala semifinálový zápas. Eduard Uhrin rozhodoval tri turnaje jednej z európskej časti kvalifikácie Ligy národov.
Na prelome júna a júla boli súčasťou Majstrovstiev Európy dievčat do 18 rokov B - kategórie v bulharskej Sofii naši traja kolegovia, ktorým sa na turnaji darilo a boli aj súčasťou play - off fázy šampionátu. Martina Fanfara rozhodovala zápas štvrťfinále rovnako ako Jakub Izák. Peter Ženiš rozhodoval zápas o bronz medzi Gréckom a Bosnou Hercegovinou.
V Turecku sa šampionátu rovnakej vekovej kategórie A - kategórie zúčastnila Veronika Obertová, ktorá rozhodovala v záverečný deň šampionátu zápas o bronz dvoch basketbalových veľmocí Srbska a Španielska. V metropole Severného Macedónska sa na šampionáte mužov do 20 rokov B - kategórie predstavili naši kolegovia Zdenkovia, Tomašovič a Zubák. Zdenko Tomašovič rozhodoval ako crew chief v play - off fáze stretnutia štvrťfinále a v semifinále stretnutie neskorších víťazov Čechov proti Švédsku. Paralelne so šampionátom v Severnom Macedónsku sa hral turnaj A - divízie v Grécku, kde naše farby hájili Pavel Fuska a FIBA komisár Milan Brziak. Milan vo finálové dni šampionátu dozeral na priebeh semifinálového stretnutia a zápasu o bronz.
Šampionátov chlapcov do 18 rokov sa zúčastnili Eduard Uhrin a Zdenko Zubák. Z Edovho pôsobenia v Portugalsku ste mohli vidiet na Instagrame ako prebieha deň FIBA rozhodcu. Zdenko v metropole Azerbajdžanu Baku viedol ako hlavný rozhodca stretnutie semifinále.
Samozrejme ani v júli nezaháľali píšťalky našich 3x3 arbitrov Veronika Malčeková sa zúčastnila kvalifikačného turnaja o miestenku na World Tour v Litve a Edo rozhodoval vo francúzskom Voirone kvalifikačné zápasy o postup na finále Ligy národov, ktoré sa bude tento rok konať v Mongolsku.
Na prelome júla a augusta sa rozbehli šampionáty žien do 20 rokov. V Rumunsku, kde sa odohrávala B - divízia nás zastupoval Jakub Izák, ktorý v play - off rozhodoval zápasy štvrťfinále a semifinále. A - divízia prebiehala v litovských mestách Vilnius a Klaipeda. Našu rozhodcovskú školu zastupovala Veronika Obertová, ktorá v záverečný deň rozhodovala zápas o bronz rovnakých súperov ako v Turecku.
Zdenko Tomašovič bol nominovaný na najväčšie športové podujatie tohto roka. Oslava univerzitného športu sa po odloženiach pre covidové opatrenia konala až v tomto roku v Číne. Zdenkovi sa na podujatí darilo, rozhodoval zápas štvrťfinále mužskej časti turnaja medzi Argentínou a Litvou. V záverečný deň basketbalovej časti podujatia rozhodoval zápas o bronz medzi basketbalovou superveľmocou USA a juhoamerickým gigantom z Argentíny.
V auguste sme mali slovenské rozhodcovské zastúpenie na šampionáte chlapcov do 16 rokov B - kategórie v Rumunsku, kde Eduard Uhrin rozhodoval zápas štvrťfinále, ktorý sa rozhodol až v predĺžení. Jakub Izák a Veronika Obertová rozhodovali šampionát B - divízie dievčat do 16 rokov v čiernohorskej Podgorici. Veronika sa rovnakého podujatia na rovnakom mieste zúčastnila aj v roku 2022. Aj na tomto turnaji sa darilo našim kolegom a obaja rozhodovali zápasy štvrťfinále a Jakub rozhodoval následne aj semifinále.
Naša zástupkyňa medzi 3x3 rozhodcami Veronika Malčeková rozhodovala prestížne podujatia Women's series v Katoviciach a Baku. Na oboch podujatiach rozhodovala semifinálove zápasy a z Baku nám priblížila takéto podujatie z pozície rozhodkyne storkami na Instagrame.
Marek so Zdenkom rozhodovali stretnutia predkvalifikácie do hlavnej časti kvalifikácie na EuroBasket 2025, kde sa podarilo prebojovať aj našim basketbalistom.
FIBA leto vyvrcholilo bojmi o miestenku do bojov o olympijskú kvalifikáciu o Paríž 2024. Súčasťou týchto bojov bol náš kolega Zdenko Tomašovič, ktorý rozhodoval zápasy turnaja v hlavnom meste Turecka Istanbule. Miestenku do ďalšej fázy kvalifikácie si z Turecka odnášaju Chorváti, ktorých ťahúňmi boli hráč NBA Dario Šarič a hviezda Euroligy Mario Hezonja.
 
Všetkým našim kolegom gratulujeme k výborným výkonom, ktoré odviedli počas leta a odmenou im bolo množstvo nominácii v play - off zápasoch. Pred novou sezónou 2023/2024, ktorá už nezadržateľne klope na dvere im prajeme veľa úspechov a nech im vyjde podľa ich predstáv, aby úspešne reprezentovali seba a slovenský basketbal.
 
Vyjadrenia našich kolegov : (postupne dopĺňame)
Zdenko Tomašovič : Turnaj sa odohrával 16,5 miliónovom meste Chengdu, ktoré oplývalo čistotou a zeleňou. Zaujímavosťou je fakt, že priamo tu majú ideálne podmienky na život medvedíka pandy. Nakoľko sa jednalo o najväčší športový sviatok roku 2023 všetko zodpovedalo rozmeru tohto podujatia. V Číne sa konalo takéto podujatie prvýkrát od pandémie ochorenia Covidu – 19. Arény, kde sa odohrávali zápasy basketbalového turnaja boli moderné a veľkokapacitné. Vo väčšine prípadov boli zaplnené do skoro posledných miest. Domáci fanúšikovia fandili bez ohľadu nato, či hrali domáce reprezentácie. Rozhodcovia sme boli rozdelení do skupín. Jedna skupina rozhodovala prevažne „iba“ turnaj mužov a druhá ženskú časť turnaja. Musím spomenúť fakt, že okrem zápasov basketbalových gigantov som mohol rozhodovať aj stretnutie medzi Juhoafrickou republikou a Mongolskom. Bolo mi cťou zúčastniť sa podujatia podobného rozmeru!

Jakub Izák : Môžem povedať, že mám za sebou bohaté basketbalové leto. Účasť na troch majstrovstvách Európy mládeže vyžaduje obrovskú mieru koncentrácie, odhodlania a v neposlednom rade fyzickej a psychickej odolnosti. Rozhodovať 21 zápasov za leto, každý s rovnakou mierou koncentrácie je na tom asi to najnáročnejšie. Nemôžem zabudnúť spomenúť, že byť mimo domu takmer 6 týždňov z leta vyžaduje istú mieru obety a bola to pre mňa tiež nová skúsenosť. Z môjho pohľadu sa jednalo o úspešné účinkovanie na turnajoch, nakoľko som v každom dostal príležitosť rozhodovať vyraďovaciu fázu, či zápasy, ktoré boli kľúčovými pre postup družstiev do A-divízie – semifinálové duely. Počas turnajov som obdržal kvalitnú, profesionálnu spätnú väzbu od špičkových inštruktorov, ktorá mi v mnohom pomôže pri rozhodovaní zápasov či už v našej najvyššej súťaži alebo medzinárodných zápasoch FIBA. 

Veronika Obertová :
Počas mojej účasti na letných turnajoch som mala výnimočnú príležitosť stretnúť špičkových rozhodcov z celého sveta, pričom niektorí z nich teraz pôsobia na World cupe. Ich profesionálny prístup a skúsenosti sú pre mňa inšpiráciou a ukázali mi nový level v tejto oblasti. Navyše, inštruktori, ktorí nás sprevádzali počas týchto turnajov, boli naozaj famózni. Ich hlboké pochopenie hry, rozhodovania ako takého a schopnosť preniesť to na nás bolo ohromujúce. Je to doslova iná liga, čo sa týka tútoringu a inštrukcií. Najdôležitejšie však bolo, že som na týchto turnajoch "nasala" množstvo užitočných informácií, ktoré budem môcť využiť počas celej nasledujúcej sezóny. Tieto informácie nie sú len cenné pre mojou vlastnú basketbalovú kariéru, ale budem ich môcť aj doma s radosťou zdieľať s ostatnými.

Martina Fanfara : Turnaj v Bulharsku bol pre mňa špeciálny v niekoľkých smeroch. Bolo to repete po 5-ročnej pauze a absolvovala som ho s dvoma slovenskými kolegami s ktorými sa úspešne míňame na našich palubovkách. Pre mňa osobne je takýto turnaj vždy prínosný vzhľadom na jeho tempo. Odpískate zápas, dostanete okamžitý feedback, ráno vidíte zaujímavé situácie z predošlého dňa s definitívnym rozhodnutím školiteľa aké je správne riešenie situácie, následne idete na ďalší zápas kde môžete hneď aplikovať to, v čom by ste sa radi zlepšili, prípadne ste dostali odporúčanie na vylepšenie/zmenu. Niečo ako sústredenie. So správnym prístupom príležitosť pre každého rozhodcu sa posunúť, naučiť alebo doladiť detaily. Tohto roku v Sofii sa nám naskytla možnosť vidieť vedenie rozhodcov na najvyššej možnej úrovni, nakoľko naším školiteľom bol jeden z najskúsenejších FIBA školiteľov, ktorého manažérske a "speakerske" schopnosti sú obdivuhodné a vždy dokáže odovzdať podstatnú informáciu tak, aby sa na vás niečo nalepilo.

Veronika Malčeková : Táto FIBA 3x3 sezóna bola pre mňa špeciálna v tom, že bola moja prvá v rámci “Pro-Circuit” podujatí, čo v mojom prípade znamená Women’s Series turnaje (ďalej tam patrí World Tour a Challengers). Veľmi ma tiež potešilo, že sa na Slovensku tento rok podarilo zorganizovať nielen Nations League, ale aj Europe Cup Qualifier, ktorého som mohla byť súčasťou. Je to určite skvelá vizitka pre Slovensko a verím, že v nasledujúcich rokoch budeme vedieť na tom stavať. Čo sa týka mojich zvyšných turnajov, som naozaj vďačná za to, že som mohla spoznať nových ľudí, vrátane viacerých top rozhodcov sveta, ale taktiež vidieť aj starých známych. Celá sezóna mi priniesla veľa nových poznatkov, na ktorých budem stavať v nasledujúcich mesiacoch a rokoch. Verím, že sa mi tieto poznatky podarí priblížiť aj ostatným rozhodcom a ľuďom v 3x3 basketbale, nakoľko 3x3 je nový olympijský šport, ktorý má obrovský potenciál nielen na Slovensku, ale aj na celom svete a prináša so sebou možnosti, o ktorých sa donedávna dalo len snívať.

Milan Brziak :
Na ME U20 mužov v Grécku sa hrala  Divízia A  a  hodnotím šampionát  na ostrove Kréta  ako vynikajúci po každej stránke. Okrem toho, že bolo horúco a dovolenková sezóna na Kréte v plnom prúde, grécky organizátor sa zhostil svojej úlohy na výbornú. Po počiatočných ťažkostiach s príletom do Heraklionu som musel nútene nocovať v Aténach, pretože sme prileteli z Budapešti do Atén s vyše 2 - hod. meškaním a nestihol som spoj z Atén do Heraklionu. Nakoniec som pricestoval na druhý deň doobeda do slnečného a veterného Heraklionu. Hralo sa v 2 veľkých halách, hlavná hala mala kapacitu 4 000 divákov, kde sa hrávali zápasy BCL v posledných sezónach. Druhá menšia hala bola postavená na Univerzite a mala kapacitu cca 900 divákov. Obidve haly boli klimatizované, aj hotel  pre družstvá a rozhodcov. V obidvoch halách sa hral vynikajúci basket, kde 16 najlepších krajín z celej Európy bojovali o Finále ME ale aj 3 krajiny od spodu tabuľky hrali o udržanie sa v A-divízii ME. Takže každý jeden zápas bol veľmi dôležitý na šampionáte. Ja ako komisár FIBA som bol každý jeden hrací deň delegovaný na 2 zápasy hracieho dňa. Boli sme celkom 4 FIBA delegovaní komisári. Delegovaných rozhodcov bolo 24. Medzi nimi bol aj Palo Fuska zo Slovenska. Bola medzi nimi skupina Elite rozhodcov pripravujúca sa na aktuálne prebiehajúci World Cup 2023 mužov v Ázii. Úroveň zápasov a rozhodcov bola vysoká. V závere ME som bol delegovaný na dôležitý zápas medzi domácim Gréckom a Belgickom, ktoré Grécko po veľkej dráme a predĺžení vyhralo nad Belgickom o pár bodov. Veľké Finále odohrali družstvá z Francúzska a z Izraelu, ktoré podobne ako zápas o 3.miesto išiel do predĺženia  a po veľkom obrate ho vyhralo zaslúžene Francúzsko. Záverom by som zhodnotil ME U20 mužové na Kréta ako veľkú oslavu basketbalu na ktorej mali veľký podiel aj vynikajúce rozhodcovské výkony počas celého šampionátu. Bola to pre mňa česť a úžasná skúsenosť byť súčasťou takého vynikajúceho basketbalového sviatku.

Eduard Uhrin :
Leto som odštartoval turnajom v 3x3 basketbalu vo Francúzsku, ktorý bol na vysokej úrovni a mal som príležitosť rozhodovať finále mužskej a aj ženskej kategórie. Odniesol som si z neho veľa nových skúseností a poznatkov z rozhodovania 3x3 basketbalu, pretože sa jedná o šport, ktorý rozhodujem len v letných mesiacoch a nie je rozšírený ako normálny basketbal. O týždeň neskôr som už smeroval do Portugalska, kde sa uskutočnili ME do 18 rokov mužov B divízie. Dejisko turnaja bolo prímorské mesto Matosinhos, ktoré je vzdialené približne 5 km od Porta. Tento turnaj bol najväčším mládežníckym turnajom, ktorý tento rok organizovala FIBA. Som vďačný, že som mohol spolupracovať s európskou rozhodcovskou špičkou. Rovnako patrí veľká vďaka inštruktorom, ktorí odviedli pre nás výborný servis a pomohli nám napredovať v našich kariérach. Po prílete domov som zotrval na Slovensku len 2 dni a moje kroky pokračovali hneď na turnaj ME do 16 rokov mužov B divízie v Rumunsku. Po 12 dňoch strávených v Portugalsku to bol pre mňa mierny šok a musel som sa adaptovať na úplne iné podmienky. Turnaj sa uskutočnil v továrenskom meste Pitesti, ktoré je vzdialené približne 2 hodiny od hlavného mesta Bukurešť. Na tomto turnaji som rozhodoval štvrťfinále domáceho družstva proti Maďarom, ktoré skončilo predĺžením a výhrou domácich. 

Moje pôsobenie v letných mesiacoch hodnotím pozitívne, to však neznamená, že nie je na čom pracovať a odstraňovať nedostatky. Teším sa, že sa o moje skúsenosti budem môcť podeliť s kolegami na Slovensku.

Marek Kúkelčík : Turnaju EuroBasketu žien predchádzali 4 týždne intenzívnej fyzickej i teoretickej prípravy (webináre s inštruktormi a observermi) podľa presne stanoveného plánu. Samotný turnaj bol už len vyvrcholením tvrdej práce v príprave. FIBA kladie veľký dôraz na vzdelávanie a prípravu, aby všetci rozhodcovia riešili situácie ako jeden a vyhli sa tak rozdielnemu posudzovaniu hry. Minimalizujú sa tým konflikty medzi rozhodcami a družstvami (hráčmi i trénermi).

Zdenko Zubák : Leto bolo pre mňa aj po 13tich rokoch v kolotoči FIBA zasa niečím poučné a bolo aj o splnenom sne…. Presvedčil som som sa o tom, že vždy je čo zlepšovať a učiť sa. Suhlasim s Marekom Kukelčíkom v tom, že FIBA dáva dôraz na dodržiavanie tzv.protokolov v situáciach, ktoré nastanú počas zápasu. Či už je to pri dvojhvizde, komunikácii s aktérmi stretnutia či dokonca aj obyčajnom odpískani faulu…no a splnil sa mi sen navštíviť pre mňa exotickú krajinu Azerbajdžan, kde som mal moznosť stráviť 12 dní a zažiť atmosféru ďalekého východu a vďaka domácemu rozhodcovi Ruslanovi Xalikovovi aj výbornu kuchyňu na niekoľko spôsobov. Vžd budem musieť povedať vďaka FIBA za tieto možnosti…Naposledy zmenené piatok, 22 December 2023 15:57
(3 hlasov)