person_outline
search
Martin Margala

Martin Margala

Ďalší pozdrav z Belehradu!

Od 4. februára sa zúčastňujem kvalifikačného turnaja žien pre Olympijské hry, ktoré sa budú konať tohto roku v japonskom Tokiu. Kvalifikácia pre nás rozhodcov nezačala len 2 dni pred oficiálnym začiatkom turnaja, ale už od prijatia a potvrdenia nominácie, čomu bolo začiatkom decembra 2019. Príprava pozostávala okrem z fyzických tréningov (mali sme dva kontrolné testy YO-YO Testu), ale aj on-line analýzy video situácii a teoretických testov z pravidiel basketbalu v anglickom jazyku.

Pár hodín po prílete do Belehradu a ubytovaní sa pre mňa na známom mieste (ten istý hotel, kde som strávil pár dní minulé leto počas Majstrovstiev Európy žien 2019) sa začal oficiálny program. Z dôvodu aktuálnej celosvetovej krízovej situácii týkajúcej sa „Koronavírus 2019-nCoV“ bola skupina B preložená z čínskeho mesta Fushan k nám do Belehradu. Z tohto dôvodu je nás tu 15 rozhodcov rozdelených do dvoch skupín, dvaja FIBA inštruktori a na všetkých dohliada p. Carl Jungebrand. V utorok 4. februára podvečer sme začali s lekciami, ktoré nám okrem vzájomného spoznania sa (vytvorenie tímového ducha) mali pomôcť k nastaveniu správneho kurzu rozhodovania v nasledujúcich troch hracích dňoch. V skupine A, ktorej  súčasťou som ja, hrajú tímy domáceho Srbska, Mozambiku, Nigérie a najväčšieho favorita v podobe družstva žien USA. Všetky stretnutia skupiny A a B sa odohrávajú v legendárnej hale Aleksandar Nikolic Hall z minulosti skôr známej ako Hala Pionir, kde svoje domáce zápasy hráva družstvo Partizanu Belehrad.

Každé ráno začíname vo fitnes aktivitou na zobudenie tela a prípravy na nadchádzajúce udalosti smile

Po zobudení sa rannou aktivitou vo fitnes sa začal oficiálny program PCC – prípravný kemp. Jednotlivé hodiny/lekcie pozostávali zo skautingu jednotlivých družstiev. Boli sme rozdelení do skupín po dvoch rozhodcov a každá skupina vypracovala skauting družstva. Skauting pozostáva z hracieho systému družstva v ofenzíve, defenzíve, poznania trénera a lavičky a vypracovaniu akčného plánu rozhodcov, ako byť čo najlepšie pripravený na dané družstvo, nakoľko sa v jednotlivých stretnutiach stretnutú družstvá prevažne z rôznych kontinentov, ktoré majú svoje špecifiká. Každá skupina prezentovala svoje pozorovanie, kde sme  spoločnou aktivitou poprípade doplnili potrebné detaily, pohľady iných strán ...  Nasledovali lekcie komunikácie s poukázaním na dôležitosť správnej komunikácie zamerajúcej sa na detaily, ako isto všetci vieme, všetko „stojí a padá“ ako aj v bežnom živote na detailoch.

Celý druhý deň, stredu 5. februára, ktorý sme začali fyzickým testom – FIBA Referees Elite YO-YO Test sme neskôr strávili lekciami – video situácie nešportových chýb, správne využívanie IRS a komunikácia rozhodcov pri využívaní tohto „nástroja“ – CC má pripevnený mikrofón, ktorý sa zapína „LIVE“ ako náhle nastane situácia, ktorá si vyžaduje použitie IRS, kde je do sveta premietaná celá komunikácia/analýza rozhodcov. IRS je tu naozaj na vynikajúcej, technickej úrovni (možnosť zhliadnutia konkrétneho záberu z ôsmich rôznych uhlov), aktuálne trendy v ženskom basketbale, komunikácia s účastníkmi stretnutia a nastavenia správnych kritérií pre stretnutia kvalifikácii. Po prvom hracom dni, sme mali jeden deň voľna, ktorý sme strávili menším poznávaním krás mesta Belehrad. Večer sme mali cca 2 hodinový konferenčný hovor s ostatnými mestami, v ktorých sa hrá súbežne kvalifikácia, konkrétne mestá Bourges vo Francúzsku a Ostend v Belgicku. Počas tohto hovoru sme bol p. Carlom Jungebrandom v spolupráci s nezávislým pozorovateľským a poradným orgánom ROC – Rozhodcovské Operačné Stredisko, ktoré pozostáva zo šiestich FIBA expertov zhrnutý prvý hrací deň a venovali sme sa niekoľkým video situáciám, ktoré boli dopodrobna rozanalyzované. V prvý hrací deň som rozhodoval stretnutie dvoch afrických krajín Nigérie a Mozambiku. Po počiatočnom „oťukávaní sa“ sa v druhom polčase prejavila lepšie úroveň družstva Nigérie, ktoré poľahky zvíťazilo o 34 bodov. V druhý hrací deň som rozhodoval stretnutie medzi družstvami Mozambiku a USA, ktoré skončilo priepastným rozdielom 75 bodov v prospech družstva USA. Dnes, posledný hrací deň, kde budem súčasťou stretnutia už dvoch istých účastníkov OH 2020 v Tokiu Nigéria proti USA sme mali tiež konferenčný hovor. Po každom jednom stretnutí máme ihneď pripravené hodnotenie z pohľadu prítomného FIBA inštruktora, ktorý pripraví sériu video klipov z daného stretnutia so zaujímavými situáciami/akciami.

Pozdravujem vás z Belehradu!

Zdenko Tomašovič

Pozvánka na predkvalifikačný zápas na MS 2023 Slovensko vs. Luxembursko

Ako iste viete 20.2.2020 o 18:00 v Eurovia Aréne sa uskutoční reprezentačný zápas mužov Slovensko-Luxembursko.
Chceli by sme Vás týmto pozvať na zápas. Členovia SBA budú mať vstup na zápas zdarma, prosím nahláste na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. koľko lístkov by ste potrebovali.
Dress code:  Biele peklo
 
S pozdravom,
 
Andrej Kuffa
Generálny sekretár
+421 904 805 934
 
Alexandra Fitošová
Office manager
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421 918 241 839

Scania Cup 2020

V dňoch 08.04.-13.04. 2020 sa uskutočni už 20. ročník medzinárodného turnaja Scania Cup vo vekových kategóriách od U12 do U19 chlapcov a dievčat. Na tomto turnaji budú hrať najlepšie mládežnícke družstvá zo severských štátov /Fínsko, Nórsko, Švédsko, Island a Dánsko/ v počte cca 150 družstiev. Zápasy sa odohrajú v meste Stockholm a v jeho okolí v 13 školských halách a telocvičniach.
Počas tohto turnaja bude prebiehať camp pre rozhodcov zastrešený Observermi - inštruktormi, ktorých bude zastrešovať R.Stokes – aktuálny šéf rozhodcov Európskej ligy mužov, ďalej Alan Richardson, ktorý patrí medzi špičkových FIBA/EuroLeague lektorov v Európe, Ronnie Nunn (boss rozhodcov NBA v minulosti), Luigi Lamonica (jeden z TOP rozhodcov v Európe), Anna Panther – top rozhodkyna z Nemecka, ktorá rozhoduje Európsku ligu mužov a bude sa venovať prevažne rozhodkyniam, zo Slovenska bude inštruktorom Milan Brziak a ďalšie známe osobnosti z Európy.


Elite camp
Počas turnaja Scania Cup 2019 bude pokračovať nový koncept z minulého ročníka. 24 rozhodcov z celkového počtu účastníkov bude vybraných a nominovaných pre špeciálnu kliniku potencionálnych a perspektívnych rozhodcov. Týchto vybraných 24 rozhodcov bude v prevažnej miere rozhodovať zápasy v hlavnej hale a budú sa vzdelávať intenzívnejšie a hlavne budú rozhodovať zápasy pod prísnym očkom top observerov a inštruktorov na turnaji SC 20 najvyššej kategórie. Týchto 24 rozhodcov sa vyberie s ohľadom na ich perspektívu a potenciál stať sa v blízkej budúcnosti FIBA rozhodcom.

Hlavný camp - 99 miest
Je určený pre začínajúcich rozhodcov alebo starších rozhodcov, ktorí si chcú precvičiť mechaniku 3PO, získať najnovšie informácie a skúsenosti o trendoch v rozhodovaní a nasať rodinnú atmosféru Scania campu.

Prednášky budú v anglickom jazyku prvý deň budú trvať od 15.00 -23.00 hod.

Turnaj družstiev v kategóriách U12 až U19 sa začína 09.04.20 a končí finálovými zápasmi 13.04.2020.

Informácia pre rozhodcov a rozhodkyne, ktorí budú mať záujem sa zúčastniť ďalšieho ročníka
Scania Cup 2020:

  • Poplatok za camp pre vybraných Elite rozhodcov je 320,- eur a poplatok za camp pre ostatných rozhodcov a rozhodkyne je 230,- eur, v ktorom je zahrnuté ubytovanie hotelového typu pre 4 noci, strava plná penzia, transport z hotela na zápasy a späť, prednášky, doprava z letiska do hotela v Stockholme a späť max. 20-30 eur/1 os. podľa počtu osôb /pri väčšom počte aj menej/
  • Je nutné si zabezpečiť dopravu do Stockholmu, napr. leteckou spoločnosťou Ryanair z Krakowa alebo z Budapešti cez Wizz air a príchod naplánovať na letisko v Stockholme dňa 08.04.20 v stredu. Letenku zo Stockholmu domov objednať v pondelok 13.04.2020. Posledný finálový zápas sa hraje o cca 13.30-14.00 hod. v pondelok 13.04. 2020.
  • Začiatok campu: 09.04. 2020 o 11 hod.
  • Ubytovanie 1 noc naviac zabezpečí organizátor v hoteli, kde bude prebiehať klinika rozhodcov: 35 Eur (double room, pre 1 osobu, B&B), platba po príchode do hotela
  • Každý rozhodca ma garantovaných 9 až 12 zápasov počas turnaja v 3PO. Každý rozhodca má garantované väčšinu zápasov sledovaných observerom/inštruktorom. Každý deň rozhodcovia dostanú spätnú väzbu z odrozhodovaných zápasov. Každý rozhodca dostane tričko na rozhodovanie a malý darček.

V prípade Vášho záujmu prosím nahláste svoju účasť na:
Milan Brziak, Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., M: 0905 638 993
Termín uzávierky : do 08.02.2020

Počet miest je limitovaný pre každú krajinu a počet vybraných, potenciálnych Elite rozhodcov pre nový koncept školenia počas SC 20 sa veľmi rýchlo obsadí.

Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála