person_outline
search
Martin Margala

Martin Margala

Scania Cup 2019

Scania Cup 2019, Stockholm

V dňoch 18.04.-22.04. 2019 sa uskutočni už 19. ročník medzinárodného turnaja Scania Cup vo vekových kategóriách od U12 do U 19 chlapcov a dievčat. Na tomto turnaji budú hrať najlepšie mládežnícke družstvá zo severských štátov /Fínsko, Nórsko, Švédsko, Island a Dánsko/ v počte cca 150 družstiev. Zápasy sa odohrajú v meste Stockholm a v jeho okolí v 13 školských halách a telocvičniach.

Počas tohto turnaja bude prebiehať rozhodcovská klinika zastrešená top Observermi-inštruktormi, ktorých bude zastrešovať R.Stokes – aktuálny šéf rozhodcov Európskej ligy mužov, ďalej Alan Richardson, ktorý patrí medzi špičkových FIBA lektorov v Európe, Ronnie Nunn (boss rozhodcov NBA v minulosti) a Luigi Lamonica (jeden z TOP rozhodcov v Európe).

Elite camp men

Počas turnaja Scania Cup 2019 bude pokračovať nový koncept z minulého ročníka. 24 rozhodcov z celkového počtu účastníkov bude vybraných a nominovaných pre špeciálnu kliniku potencionálných a perspektívných rozhodcov. Týchto vybraných 24 rozhodcov bude v prevažnej miere rozhodovať zápasy v hlavnej hale a budú sa vzdelávať intenzívnejšie a hlavne budú rozhodovať zápasy pod prísnym očkom top observerov a inštruktorov na turnaji SC 19 najvyššej kategórie. Týchto 24 rozhodcov sa vyberie s ohľadom na ich perspektívu a petenciál stať sa v blízkej budúcnosti FIBA rozhodcom.

Hlavný camp - 99 miest

Je určený pre začínajúcich rozhodcov alebo starších rozhodcov, ktorí si chcú precvičiť mechaniku 3PO, získať najnovšie informácie o trendoch v rozhodovaní a nasať rodinnú atmosféru Scania campu.

Klinika pre rozhodcov ženského pohlavia - Eliate camp women (12 - 24 miest)

Koncept špeciálnej kliniky pre rozhodcov ženského pohlavia sa vracia naspäť. Súbežne s touto klinikou bude prebiehať samostatne školenie pre rozhodkyne, ktorej mentorkami budú špičkové FIBA rozhodkyne a FIBA komisárky. Táto klinika bude tiež zameraná na rozhodovanie v 3PO.

Prednášky budú v anglickom jazyku prvý deň budú trvať od 15.00 -23.00 hod.

Turnaj družstiev v kategóriách U12 až U19 sa začína 19.04.19 a končí finálovými zápasmi 22.04.19.

Informácia pre rozhodcov a rozhodkyne, ktorí budú mať záujem sa zúčastniť ďalšieho ročníka Scania Cup 2019:

 • Poplatok za camp pre vybraných Elite Men alebo Women rozhodcov je 300,- eur a poplatok za camp pre ostatných rozhodcov a rozhodkyne je 220,- eur, v ktorom je zahrnuté ubytovanie hotelového typu pre 4 noci, strava plná penzia, transport z hotela na zápasy a späť, prednášky, doprava z letiska do hotela v Stockholme a späť max. 30 eur/1 os. podľa počtu osôb /pri väčšom počte aj menej/
 • Je nutné si zabezpečiť dopravu do Stockholmu, napr. leteckou spoločnosťou Ryanair z Krakowa alebo z Budapešti cez Wizz air a príchod naplánovať na letisko v Stockholme najneskôr do 12.00 hod. dňa 18.04.19 vo štvrtok. Letenku zo Stockholmu domov objednať v pondelok 22.04.19 po 14 hod. Posledný finálový zápas sa hraje o cca 13.30-14.00 hod. v pondelok.
 • Začiatok campu: 18.04. 2019 o 15 hod.
 • Mimo uvedené časy príchodu a odchodu organizátor negarantuje zabezpečenie transportu z letiska do hotela a späť /pred 18.4.19 a po 22.4.19/. Samozrejmä pre skupinu rozhodcov vieme zabezpečiť transfér z letiska do hotela a späť za uvedený poplatok. Ak časy príletov leteckých spoločností do Stockholmu nevyhovujú požadovanému príletu do 12 hod. vo štvrtok 18.4.19, odporúčam odletieť do Stockholmu o 1 deň skôr a pozrieť si krásny a nezabudnuteľný Stockholm. Ubytovanie 1 noc naviac zabezpečíme v hoteli, kde bude prebiehať klinika rozhodcov: 35 Eur (double room, pre 1 osobu, B&B), platba po príchode do hotela
 • Každý rozhodca ma garantovaných 9 až 12 zápasov počas turnaja v 3PO. Každý rozhodca ma garantovaných 4 - 7 zápasov sledovaných observerom/inštruktorom. Každý deň rozhodcovia dostanú spätnú väzbu z odrozhodovaných zápasov. Každý rozhodca dostane tričko na rozhodovanie a mikinu.

V prípade Vášho záujmu prosím nahláste svoju účasť na:

Milan Brziak, Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., M: 0905 638 993

Termín uzávierky : do 25.02.19

Počet miest je limitovaný pre každú krajinu a počet vybraných, potenciálnych Elite rozhodcov pre nový koncept školenia počas SC 19 sa veľmi rýchlo obsadí.

 

INFO pre členov KR SBA č.02-2018/2019

Info pre rozhodcov všetkých súťaží o úprave pravidiel pre minibasketbal.

V prílohe aj tieto pravidlá pre sezónu 2018/2019 spolu s platným zápisom pre stretnutia 3x3.

Nová sezóna s viacerými novými pravidlami

Nová sezóna s viacerými novými pravidlami

S novým ročníkom Slovenskej basketbalovej ligy vstupujú do viacerých zmien aj oficiálne basketbalové pravidlá. Tie schválila Centrálna rada Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) a my vám ich v nasledujúcich riadkoch priblížime spolu s Borisom Gabarom, predsedom komisie rozhodcov Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA).

Najväčšie a najvýraznejšie zmeny v pravidlách:

Článok 36 – Technická chyba

Nové pravidlo: Ak je zapískaná technická chyba, tak sa hádže jeden trestný hod, ktorý sa potrestá okamžite. Po trestnom hode bude mať loptu ten tím, ktorý mal loptu pod kontrolou alebo mal nárok na loptu v momente, keď bola zapískaná technická chyba.

Dôvod k zmene: Vyhnúť sa dvojitému trestu po zapískaní technickej chyby a zabezpečiť rovnováhu medzi tímami s loptou alebo bez lopty. Silná podpora od Hráčskej komisie.

Článok 29 – 24 sekúnd

Pozmenené pravidlo 29.2.2. – Zariadenie hodín hodu na kôš sa resetuje vždy, keď má vhadzovanie súper, potom ako bola hra zastavená rozhodcom po faule alebo priestupku tímu, ktorý mal loptu pod kontrolou.

V týchto situáciách bude mať loptu k dispozícii ten tím, ktorý ju nemal predtým. Potom:

Ak je vhadzovanie nariadené v zadnej polovici družstva majúceho loptu pod kontrolou, tak sa hodiny hodu na kôš resetujú na 24 sekúnd. Ak je vhadzovanie nariadené v prednej polovici družstva majúceho loptu pod kontrolou, tak sa hodiny hodu na kôš resetujú na 14 sekúnd.

Keď zostane v štvrtej štvrtine odohrať dve minúty a menej a tiež v posledných dvoch minútach predĺženia, tak po oddychovom čase si tím, ktorý bude mať loptu k dispozícii na vhadzovanie vo svojej zadnej polovici, môže vybrať, na ktorej polovici ihriska bude vhadzovať loptu do hry.

Ak sa bude lopta vhadzovať na útočnej polovici súpera z čiary na vhadzovanie, tak hodiny hodu na kôš budú resetované nasledovne:

Ak je 14 a viac sekúnd na hodinách hodu na kôš v momente, keď hra bola zastavená, tak hodiny hodu na kôš sa resetujú na 14 sekúnd. Ak je na hodinách hodu na kôš 13 a menej sekúnd, tak sa hodiny hodu na kôš neresetujú, pokračuje sa tak, ako boli v momente zastavenia hry.

Ak sa bude lopta vhadzovať na zadnej polovici tímu, ktorý má v držaní loptu, tak sa hodiny hodu na kôš resetujú na nových 24 sekúnd, ak má tím novú kontrolu lopty po faule alebo priestupku, alebo sa pokračuje od času, kedy bola hra zastavená a ten istý tím mal loptu vtedy pod kontrolou.

Dôvod k zmene: Skrátiť čas, kedy tím môže vystreliť, keď je na polovici súpera. Využiť tiež viacej priestoru na streľbu počas hry.

Článok 35 – Obojstranná chyba

Nové pravidlo:

35.1.1. Obojstranný faul je situácia, keď sa dvaja súperi vzájomne dopustia osobnej chyby v približne rovnakom čase.

35.1.2. K posúdeniu dvoch chýb ako obojstrannej chyby, je potrebné splniť nasledujúce podmienky:

 • Oba fauly sú fauly hráčov
 • Oba fauly zahŕňajú fyzický kontakt
 • Oba fauly sú medzi dvoma súpermi, ktorí sa navzájom faulujú
 • Oba fauly majú rovnaký trest

Dôvod k zmene: Zjednodušiť zásady pravidiel v momente, keď sa dvaja súperi vzájomne dopustia osobnej chyby približne v rovnakom čase.

Článok 39 – Šarvátka

Pri šarvátke, respektíve situácii vedúcej k šarvátke bude rozdiel medzi osobami, ktoré opustia lavičku družstva a aktívne sa zapoja do šarvátky, alebo sa nezapoja do šarvátky. Všetky osoby, ktoré pri šarvátke opustia lavičku, budú vylúčené zo zápasu. Ak sa aktívne zapojili do šarvátky, budú za ich priestupok nasledovať 2 trestné hody za každého, ale ak sa do šarvátky nezapojili, budú za všetkých spoločným trestom 2 trestné hody.

Dôvod k zmene: Potrestať členov lavičky odlišne za opustenie ich priestoru počas šarvátky (či boli aktívne do nej zapojení alebo nie).

Článok 46 – Prvý rozhodca: Práva a povinnosti/Využívanie systému IRS (Instant Replay System)

Doplnenie pravidla 46.12.

V záverečných dvoch minútach zápasu (2:00):

 • či bol technický kôš odpískaný správne

Kedykoľvek počas zápasu:

 • keď bol zapískaný faul na strelca pri neúspešnom pokuse, či dostane dva alebo tri trestné hody
 • či osobná, nešportová alebo diskvalifikačná chyby spĺňa kritéria, respektíve by mal byť zvýšený alebo znížený trest.

Dôvod k zmene: Pridať ďalšie tri situácie k IRS k spätnému pozretiu herných situácií.

 

Článok 37

Trest po nešportovej alebo diskvalifikačnej chybe

Nové pravidlo: Všetky vhadzovania lopty po vykonaní trestných hodov po nešportových alebo diskvalifikačných chybách sa uskutočnia v prednej polovici družstva majúceho loptu pod kontrolou.

Dôvod k zmene: Zrýchlenie hry, zvýšenie počtu útokov, aby padlo viac bodov. Eliminovať komplikované situácie pri vhadzovaní na polovici ihriska.

 

Gabara: Chce to určitú dávku pochopenia a trpezlivosti

- Ako sú rozhodcovia pripravení na nový ročník? K akým zmenám prišlo vo vašich radoch?

„Všetci rozhodcovia, ktorí budú rozhodovať túto sezónu, absolvovali predsezónny seminár v Púchove, kde sa podrobili fyzickým aj teoretickým testom z pravidiel, ktoré úspešne absolvovali. Zároveň absolvovali aj prednášky ohľadom zmien v pravidlách a vo výklade pravidiel. Čo sa týka zmien, ako každú sezónu niekoľko rozhodcov ukončilo činnosť, či už pre vek, alebo pracovné vyťaženie a niekoľko mladších nádejných postúpilo na základe výkonnosti.“

- Od októbra vstupujú do platnosti viaceré zmeny v pravidlách. Ako ich vy osobne vnímate?

„Zmeny v pravidlách a výklade pravidiel majú priniesť do hry zjednodušenie, zjednotenie na globálnej úrovni a zatraktívnenie hry pre divákov. Zmien je relatívne dosť veľa, niektoré sú síce len formálne, ale sú tam aj zmeny zásadné a až čas ukáže, či a v akej miere boli účinné. Určite potrvá nejakú dobu, kým sa všetci zžijú s týmito zmenami. Nie len rozhodcovia, ale aj hráči, tréneri a diváci. Chce to určitú dávku pochopenia a trpezlivosti od všetkých, čo však u nás na palubovkách častokrát žiaľ chýba.“

- Čo bude možno najväčšou zmenou, na ktorú sa rozhodcovia musia v zápasoch pripraviť?

„Výrazná zmena, aj z hľadiska taktického, je možnosť trénera vybrať si za určitých podmienok v závere stretnutia miesto na vhadzovanie (zadná/predná polovica). Takisto sa bude zrýchľovať hra, keď pri vhadzovaní v prednej polovici bude v určitých prípadoch k dispozícii pre družstvo len 14 sekúnd na zakončenie namiesto 24. Je toho však viac...“

Autor: Michal Duchovič, zdroj: basketliga.sk

Článok v denníku Šport

Až 10 trestných hodov za sebou...

článok v denníku Šport od Tomáša Grossmana.

 

Vďaka Tomáš!

KR SBA

 

autor: Tomáš Grossmann

zdroj: Denník Šport

Delegácie 3x3 basketbalu

Delegácie 3x3 basketbalu

25.5.2019 Košice (OC Galéria)

Rozhodcovia -  Eduard Uhrin

                        Richard Sirocký

                        Matej Maurovič

                        Adam Ryban

                        Peter Bullo

                        Rastislav Frass

                        Marko Kalafut

                        Daniela Potočárová

 

1.6.2019 Prievidza

Rozhodcovia -  Eduard Uhrin

                        Veronika Malčeková

                        Matej Maurovič

                        Adam Ryban

                        Viliam Pešta

                        Rastislav Frass

                        Marián Zlatňanský

                        Simona Perečinská

Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála