person_outline
search
Martin Margala

Martin Margala

Majstrovstvá Slovenska mládeže 2020

Pekný deň všetkým!

Vzhľadom na blížiace sa termíny oznamujeme nominácie na finálové turnaje mládeže sezóny 2019/2020, ktoré sa všetky uskutočnia v Košiciach. Konkrétne delegácie sú ako vždy v kompetencii hlavného rozhodcu turnaja, ktorý ich následne oznámi VV KR SBA. Všetky zápasy budú publikované aj na delegačnej stránke Vyšších súťaží s časmi začiatkov a miestami zápasov.

3. - 5.7.2020

Majstrovstvá Slovenska – Kadeti U17
Technický komisár: Eduard Cetl, Svit
Rozhodcovia :
Ľubomír Begáni, Košice
Martin Bujňák, Sabinov
Samuel Bruno Fáber, Košice
Štefan Kubík, Bratislava
Marek Viazanko, Ľubotice
Martin Kuchár, Spišská Nová Ves

Majstrovstvá Slovenska – Staršie minižiačky U12
Technický komisár:
Miroslav Matejčík, Banská Bystrica
Rozhodcovia :
Tomáš Kiss, Košice – hlavný rozhodca
Viktória Barabášová, Nižná Huta
Róbert Hudák, Poprad
Veronika Kolesárová, Košice

6. - 8.7.2020

Majstrovstvá Slovenska – Žiaci U14
Technický komisár: Miroslav Matejčík, Banská Bystrica
Rozhodcovia :
Vladimír Karnay, Košice – hlavný rozhodca
Roland Štuhl, Lučenec
Helena Galádová, Bratislava
Simona Perečinská, Veľký Šariš - Kanaš

Majstrovstvá Slovenska – Žiačky U14
Technický komisár: Eduard Cetl, Svit
Rozhodcovia :
Peter Gacík, Košice – hlavný rozhodca
Lucia Zlatošová, Rožňava
Eduard Mačák , Svit
Daniel Bigoš, Spišská Nová Ves

10. - 12.7.2020

Majstrovstvá Slovenska – Kadetky U17
Technický komisár: Miroslav Matejčík, Banská Bystrica
Rozhodcovia :
Zdenko Zubák, Košice – hlavný rozhodca
Peter Karniš, Prešov
Michal Perečinský, Veľký Šariš - Kanaš
Veronika Malčeková, Bratislava


Majstrovstvá Slovenska – Starší minižiaci U12
Technický komisár: Igor Juhás, Žilina
Rozhodcovia :
Milan Andráši, Košice – hlavný rozhodca
Peter Csank, Rimavská Sobota
Samuel Hoferica, Považská Bystrica
Dáwid Mlynarski, Košice 

13. - 15.7.2020

Majstrovstvá Slovenska – Mladší žiaci U13
Technický komisár: Stanislav Suja, Bratislava
Rozhodcovia :
Imrich Pastirak st., Čičarovce – hlavný rozhodca
Martin Červenec,Trnava
Imrich Pastirak ml.,Trnava
Viktória Barabášová, Nižná Huta

Majstrovstvá Slovenska – Mladšie žiačky U13
Technický komisár: Miroslav Kuzmiak, Bratislava
Rozhodcovia :
Veronika Obertová, Prievidza – hlavný rozhodca
Zuzana Lamošová, Bratislava
Karolína Krnáčová, Banská Bystrica
Timea Čatlošová, Košice

17.  - 19.7.2020

Majstrovstvá Slovenska – Starší žiaci U15
Technický komisár: Michal Šramko, Bratislava
Rozhodcovia :
Marek Kúkelčik, Spišská Nová Ves – hlavný rozhodca
Lukáš Životský, Košice
Simona Perečinská, Veľký Šariš – Kanaš
Eduard Mačák, Svit

Majstrovstvá Slovenska – Staršie žiačky U15
Technický komisár: Igor Juhás, Žilina
Rozhodcovia :
Michal Perečinský, Veľký Šariš – Kanaš – hlavný rozhodca
Stanislav Mlynarčík, Liptovský Hrádok
Lucia Zlatošová, Rožňava
Milan Andráši, Košice

24.- 26.7.2020

Majstrovstvá Slovenska – Juniori U19
Technický komisár: Eduard Cetl, Svit
Rozhodcovia :
Ľubomír Begáni, Košice
Artojms Ribakovs, Bratislava
Samuel Bruno Fáber, Košice
Štefan Kubík, Bratislava
Marek Viazanko, Ľubotice
Martin Kuchár, Spišská Nová Ves

Majstrovstvá Slovenska – Juniorky U19
Technický komisár: Miroslav Matejčík, Banská Bystrica
Rozhodcovia :
Zdenko Zubák, Košice – hlavný rozhodca
Martin Bujňák, Sabinov
Zuzana Lamošová, Bratislava
Kamila Višniarová, Trnava

 

Anton Šarišský
delegačný referent Vyšších súťaží

3x3 SBA Tour 2020

Vážené kolegyne, vážení kolegovia, 

dovoľte aby sme Vás informovali taktiež o podujatiach 3x3 basketbalu, ktoré sa uskutočnia v júli a auguste. Delegácie na tieto turnaje budú aj tento rok pod hlavičkou KR SBA.

Zoznam turnajov 3x3 SBA Tour 2020:
11.7.2020 – Sereď
18.7.2020 – Komárno
25.7.2020 – Handlová
1.8.2020 – Košice
8.8.2020 – Trenčín
15.8.2020 – Bratislava (finále)

 Tí, ktorí máte záujem rozhodovať toto leto aj 3x3 basketbal, nahláste sa najneskôr do 20.6.2020 na mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. . Prioritou delegácii bude obsadiť mládežnícke MSR v Košiciach, ktoré deleguje delegačný referent celoslovenských súťaží Anton Šarišský.

Po zverejnení delegácii na MSR budú zverejnené delegácie aj pre 3x3 basketbal. Delegácie 3x3 basketbalu bude mať aj toto leto v kompetencii Eduard Uhrin.

Odmena za turnaj, cestovné náhrady a stravné zostávajú platné podľa internej smernice SBA o náhradách rozhodcov pre sezónu 2019/2020. Vyplácané budú na účet rovnako, ako náhrady za rozhodovanie normálneho basketbalu.

Na to aby ste mohli rozhodovať v tejto sezóne 3x3 basketbal, tak je potrebné absolvovať seminár, ktorý bude prebiehať online formou dňa 26.06.2020. Bližšie informácie budú zaslané prihláseným rozhodcom po 20.6.2020. Pravidlá pre 3x3 basketbal nájdete na tomto linku: Pravidlá 3x3

V prípade otázok kontaktujte Eduarda Uhrina mailom na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. .

S pozdravom,
Edo Uhrin

Andrej Keresteš

S hlbokým smútkom v spomienkach nám dovoľte oznámiť, že veku 58 rokov nás v sobotu 23. mája navždy opustil Andrej Keresteš. Posledná rozlúčka s trénerom a aj našich bývalým kolegom bude dňa 26.5.2020 o 15:00 hod. v Dome smútku v Chmeľove.

Odpočívaj v pokoji!

Ďalší pozdrav z Belehradu!

Od 4. februára sa zúčastňujem kvalifikačného turnaja žien pre Olympijské hry, ktoré sa budú konať tohto roku v japonskom Tokiu. Kvalifikácia pre nás rozhodcov nezačala len 2 dni pred oficiálnym začiatkom turnaja, ale už od prijatia a potvrdenia nominácie, čomu bolo začiatkom decembra 2019. Príprava pozostávala okrem z fyzických tréningov (mali sme dva kontrolné testy YO-YO Testu), ale aj on-line analýzy video situácii a teoretických testov z pravidiel basketbalu v anglickom jazyku.

Pár hodín po prílete do Belehradu a ubytovaní sa pre mňa na známom mieste (ten istý hotel, kde som strávil pár dní minulé leto počas Majstrovstiev Európy žien 2019) sa začal oficiálny program. Z dôvodu aktuálnej celosvetovej krízovej situácii týkajúcej sa „Koronavírus 2019-nCoV“ bola skupina B preložená z čínskeho mesta Fushan k nám do Belehradu. Z tohto dôvodu je nás tu 15 rozhodcov rozdelených do dvoch skupín, dvaja FIBA inštruktori a na všetkých dohliada p. Carl Jungebrand. V utorok 4. februára podvečer sme začali s lekciami, ktoré nám okrem vzájomného spoznania sa (vytvorenie tímového ducha) mali pomôcť k nastaveniu správneho kurzu rozhodovania v nasledujúcich troch hracích dňoch. V skupine A, ktorej  súčasťou som ja, hrajú tímy domáceho Srbska, Mozambiku, Nigérie a najväčšieho favorita v podobe družstva žien USA. Všetky stretnutia skupiny A a B sa odohrávajú v legendárnej hale Aleksandar Nikolic Hall z minulosti skôr známej ako Hala Pionir, kde svoje domáce zápasy hráva družstvo Partizanu Belehrad.

Každé ráno začíname vo fitnes aktivitou na zobudenie tela a prípravy na nadchádzajúce udalosti smile

Po zobudení sa rannou aktivitou vo fitnes sa začal oficiálny program PCC – prípravný kemp. Jednotlivé hodiny/lekcie pozostávali zo skautingu jednotlivých družstiev. Boli sme rozdelení do skupín po dvoch rozhodcov a každá skupina vypracovala skauting družstva. Skauting pozostáva z hracieho systému družstva v ofenzíve, defenzíve, poznania trénera a lavičky a vypracovaniu akčného plánu rozhodcov, ako byť čo najlepšie pripravený na dané družstvo, nakoľko sa v jednotlivých stretnutiach stretnutú družstvá prevažne z rôznych kontinentov, ktoré majú svoje špecifiká. Každá skupina prezentovala svoje pozorovanie, kde sme  spoločnou aktivitou poprípade doplnili potrebné detaily, pohľady iných strán ...  Nasledovali lekcie komunikácie s poukázaním na dôležitosť správnej komunikácie zamerajúcej sa na detaily, ako isto všetci vieme, všetko „stojí a padá“ ako aj v bežnom živote na detailoch.

Celý druhý deň, stredu 5. februára, ktorý sme začali fyzickým testom – FIBA Referees Elite YO-YO Test sme neskôr strávili lekciami – video situácie nešportových chýb, správne využívanie IRS a komunikácia rozhodcov pri využívaní tohto „nástroja“ – CC má pripevnený mikrofón, ktorý sa zapína „LIVE“ ako náhle nastane situácia, ktorá si vyžaduje použitie IRS, kde je do sveta premietaná celá komunikácia/analýza rozhodcov. IRS je tu naozaj na vynikajúcej, technickej úrovni (možnosť zhliadnutia konkrétneho záberu z ôsmich rôznych uhlov), aktuálne trendy v ženskom basketbale, komunikácia s účastníkmi stretnutia a nastavenia správnych kritérií pre stretnutia kvalifikácii. Po prvom hracom dni, sme mali jeden deň voľna, ktorý sme strávili menším poznávaním krás mesta Belehrad. Večer sme mali cca 2 hodinový konferenčný hovor s ostatnými mestami, v ktorých sa hrá súbežne kvalifikácia, konkrétne mestá Bourges vo Francúzsku a Ostend v Belgicku. Počas tohto hovoru sme bol p. Carlom Jungebrandom v spolupráci s nezávislým pozorovateľským a poradným orgánom ROC – Rozhodcovské Operačné Stredisko, ktoré pozostáva zo šiestich FIBA expertov zhrnutý prvý hrací deň a venovali sme sa niekoľkým video situáciám, ktoré boli dopodrobna rozanalyzované. V prvý hrací deň som rozhodoval stretnutie dvoch afrických krajín Nigérie a Mozambiku. Po počiatočnom „oťukávaní sa“ sa v druhom polčase prejavila lepšie úroveň družstva Nigérie, ktoré poľahky zvíťazilo o 34 bodov. V druhý hrací deň som rozhodoval stretnutie medzi družstvami Mozambiku a USA, ktoré skončilo priepastným rozdielom 75 bodov v prospech družstva USA. Dnes, posledný hrací deň, kde budem súčasťou stretnutia už dvoch istých účastníkov OH 2020 v Tokiu Nigéria proti USA sme mali tiež konferenčný hovor. Po každom jednom stretnutí máme ihneď pripravené hodnotenie z pohľadu prítomného FIBA inštruktora, ktorý pripraví sériu video klipov z daného stretnutia so zaujímavými situáciami/akciami.

Pozdravujem vás z Belehradu!

Zdenko Tomašovič

Pozvánka na predkvalifikačný zápas na MS 2023 Slovensko vs. Luxembursko

Ako iste viete 20.2.2020 o 18:00 v Eurovia Aréne sa uskutoční reprezentačný zápas mužov Slovensko-Luxembursko.
Chceli by sme Vás týmto pozvať na zápas. Členovia SBA budú mať vstup na zápas zdarma, prosím nahláste na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. koľko lístkov by ste potrebovali.
Dress code:  Biele peklo
 
S pozdravom,
 
Andrej Kuffa
Generálny sekretár
+421 904 805 934
 
Alexandra Fitošová
Office manager
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421 918 241 839

Scania Cup 2020

V dňoch 08.04.-13.04. 2020 sa uskutočni už 20. ročník medzinárodného turnaja Scania Cup vo vekových kategóriách od U12 do U19 chlapcov a dievčat. Na tomto turnaji budú hrať najlepšie mládežnícke družstvá zo severských štátov /Fínsko, Nórsko, Švédsko, Island a Dánsko/ v počte cca 150 družstiev. Zápasy sa odohrajú v meste Stockholm a v jeho okolí v 13 školských halách a telocvičniach.
Počas tohto turnaja bude prebiehať camp pre rozhodcov zastrešený Observermi - inštruktormi, ktorých bude zastrešovať R.Stokes – aktuálny šéf rozhodcov Európskej ligy mužov, ďalej Alan Richardson, ktorý patrí medzi špičkových FIBA/EuroLeague lektorov v Európe, Ronnie Nunn (boss rozhodcov NBA v minulosti), Luigi Lamonica (jeden z TOP rozhodcov v Európe), Anna Panther – top rozhodkyna z Nemecka, ktorá rozhoduje Európsku ligu mužov a bude sa venovať prevažne rozhodkyniam, zo Slovenska bude inštruktorom Milan Brziak a ďalšie známe osobnosti z Európy.


Elite camp
Počas turnaja Scania Cup 2019 bude pokračovať nový koncept z minulého ročníka. 24 rozhodcov z celkového počtu účastníkov bude vybraných a nominovaných pre špeciálnu kliniku potencionálnych a perspektívnych rozhodcov. Týchto vybraných 24 rozhodcov bude v prevažnej miere rozhodovať zápasy v hlavnej hale a budú sa vzdelávať intenzívnejšie a hlavne budú rozhodovať zápasy pod prísnym očkom top observerov a inštruktorov na turnaji SC 20 najvyššej kategórie. Týchto 24 rozhodcov sa vyberie s ohľadom na ich perspektívu a potenciál stať sa v blízkej budúcnosti FIBA rozhodcom.

Hlavný camp - 99 miest
Je určený pre začínajúcich rozhodcov alebo starších rozhodcov, ktorí si chcú precvičiť mechaniku 3PO, získať najnovšie informácie a skúsenosti o trendoch v rozhodovaní a nasať rodinnú atmosféru Scania campu.

Prednášky budú v anglickom jazyku prvý deň budú trvať od 15.00 -23.00 hod.

Turnaj družstiev v kategóriách U12 až U19 sa začína 09.04.20 a končí finálovými zápasmi 13.04.2020.

Informácia pre rozhodcov a rozhodkyne, ktorí budú mať záujem sa zúčastniť ďalšieho ročníka
Scania Cup 2020:

  • Poplatok za camp pre vybraných Elite rozhodcov je 320,- eur a poplatok za camp pre ostatných rozhodcov a rozhodkyne je 230,- eur, v ktorom je zahrnuté ubytovanie hotelového typu pre 4 noci, strava plná penzia, transport z hotela na zápasy a späť, prednášky, doprava z letiska do hotela v Stockholme a späť max. 20-30 eur/1 os. podľa počtu osôb /pri väčšom počte aj menej/
  • Je nutné si zabezpečiť dopravu do Stockholmu, napr. leteckou spoločnosťou Ryanair z Krakowa alebo z Budapešti cez Wizz air a príchod naplánovať na letisko v Stockholme dňa 08.04.20 v stredu. Letenku zo Stockholmu domov objednať v pondelok 13.04.2020. Posledný finálový zápas sa hraje o cca 13.30-14.00 hod. v pondelok 13.04. 2020.
  • Začiatok campu: 09.04. 2020 o 11 hod.
  • Ubytovanie 1 noc naviac zabezpečí organizátor v hoteli, kde bude prebiehať klinika rozhodcov: 35 Eur (double room, pre 1 osobu, B&B), platba po príchode do hotela
  • Každý rozhodca ma garantovaných 9 až 12 zápasov počas turnaja v 3PO. Každý rozhodca má garantované väčšinu zápasov sledovaných observerom/inštruktorom. Každý deň rozhodcovia dostanú spätnú väzbu z odrozhodovaných zápasov. Každý rozhodca dostane tričko na rozhodovanie a malý darček.

V prípade Vášho záujmu prosím nahláste svoju účasť na:
Milan Brziak, Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., M: 0905 638 993
Termín uzávierky : do 08.02.2020

Počet miest je limitovaný pre každú krajinu a počet vybraných, potenciálnych Elite rozhodcov pre nový koncept školenia počas SC 20 sa veľmi rýchlo obsadí.

Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála