person_outline
search
Martin Margala

Martin Margala

2%

Vážení basketbaloví priatelia,

radi by sme Vás informovali o tom, že Združenie basketbalových rozhodcov sa tento rok zaregistrovalo do zoznamu prijímateľov 2, resp. 3 % z daní, ktorými môžete aj Vy prispieť na rozvoj basketbalových rozhodcov na Slovensku.
Darované finančné prostriedky plánujeme použiť na materiálovo-technické zabezpečenie rozhodcov a vzdelávanie rozhodcov.

V prípade, že sa rozhodnete darovať 2, resp. 3 % z Vašich daní práve nám, môžete tak urobiť prostredníctvom nasledovných tlačív:
Ak ste ZAMESTNANEC – vyplníte VYHLÁSENIE a POTVRDENIE O ZAPLATENÍ DANE (nájdete na konci stránky)
Ak ste FYZICKÁ OSOBA, ktorá podáva daňové priznanie, použijete:
   a) Daňové priznanie fyzických osôb TYP A
   b) Daňové priznanie fyzických osôb TYP B
Ak ste PRÁVNICKÁ OSOBA – podávate Daňové priznanie právnických osôb

Dôležité termíny pre tých, ktorí chcú poukázať 2, resp. 3 % zo zaplatenej dane:
marec 2021 – posledný termín na podanie daňových priznaní zo strany daňovníkov (FO), ktorí podávajú daňové priznanie + podanie daňových priznaní právnickými osobami – Vyhlásenie je už súčasťou daňového priznania.
apríl 2021 – posledný termín na zasielanie vyhlásení zo strany daňovníkov, za ktorých daňovú povinnosť vyrovná zamestnávateľ (zamestnanec okrem vyhlásenia zasiela aj Potvrdenie o zaplatení dane).

Postup na poukázanie 2, resp. 3 % z dane (ak ste vykonali viac ako 40 hodín dobrovoľníckej činnosti za rok)
Ak ste zamestnaní:
  1. Požiadajte svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov a o vystavenie potvrdenia o zaplatení dane.
  2. Vyplňte vyhlásenie o poukázaní 2, resp. 3 % dane. Uveďte vaše meno, rodné číslo, bydlisko a sumu zodpovedajúcu 2% zaplatenej dane.
  3. Najneskôr do 30. apríla 2021 pošlite/doručte formuláre daňovému úradu v mieste vášho bydliska.

Údaje o prijímateľovi:
Názov: Združenie basketbalových rozhodcov
Právna forma: Občianske združenie
Sídlo: Ružová 583/27, 040 11 Košice-Západ
IČO: 42241031 

Tomašovič aj v súčasnosti rozhoduje medzinárodné zápasy: Aktuálne funguje rozhodca veľmi ťažko

V súčasnosti najznámejší slovenský basketbalový rozhodca Zdenko Tomašovič je aj v tejto dobe delegovaný na medzinárodné zápasy, či už v rámci európskych súťaží alebo do „bublín“, v ktorých sa hrajú reprezentačné duely. V rozhovore nám poodhalil zo zákulisia svojho remesla, ktoré sa tiež muselo prispôsobiť „covid dobe“.
Po jarnom a letnom útlme medzinárodných konfrontácií, sa basketbal opäť naplno rozbehol počas jesene. Prirodzene, koronavírus zasiahol aj do tejto oblasti. Pravidelné testovanie, takmer nulová prítomnosť divákov a aj systém „bublín“, to sú asi najviditeľnejšie a najznámejšie zmeny, na ktoré sa tento šport musel adaptovať. Ako však vlastne funguje rozhodca v tejto dobe? „Povedal by som, že aktuálne funguje rozhodca veľmi ťažko, čo sa týka medzinárodnej scény. Je to viac-menej o cestovaní a príprave, od testovania až po zisťovania jednotlivých letov, ako daného zápasu,“ odpovedal na úvod Tomašovič.
Všetky veľké nadnárodné súťaže sa v rôznych obmenách podarilo odštartovať, aj keď je jasné, že bez neočakávaných problémov sa to neobišlo. Rôzne odklady, prípadné kontumácie, ale aj nenastúpenie do celej časti súťaže, to tiež patrí k aktuálnemu basketbalovému ročníku.

„Na pravidelnej, týždňovej báze sa hrá v rámci Európy iba Liga majstrov (poz. súťaže pod hlavičkou FIBA). Tento týždeň začína v nej play off. Zmenilo sa cestovanie, všetky náležitosti okolo toho. Začína to od PCR testov, dokonca niektoré krajiny teraz zaviedli opatrenia, kde človek musí mať 4 hodiny pred odletom, napríklad do Holandska, antigénový test. Každý jeden rozhodca musí momentálne disponovať PCR testom, nie starším ako 72 hodín. Pokiaľ využíva Holandsko, či už na tranzit alebo konečnú destináciu, tak musí mať ešte 4 hodiny pred odletom uskutočnený aj antigénový test s negatívnym výsledkom,“ vymenoval Tomašovič hlavné zmeny.
Kým Liga majstrov sa hrá v normálnom režime, tak reprezentačné zápasy sa v novembri a februári hrali v tzv. „bublinách“. Systém „bublín“ sa ukázal zatiaľ ako efektívny, je možné, že sa v ňom odohrajú aj tohtoročné majstrovstvá Európy žien. „Osobne si myslím, že všetko je to postavené na ochrane zdravia. Všetci skutočne vynakladajú maximálne úsilie na to, aby bolo zabezpečené to primárne - ochrana zdravia,“ vyjadril sa slovenský rozhodca na túto tému.

Samotné tímy a tiež rozhodcovia majú rovnako nastavené pravidlá pred odletom do „bubliny“ a následné fungovanie v nej. Viac-menej ide o režim hotel - hala. „Rozhodca pred odletom do danej bubliny musí mať uskutočnený test na krvné protilátky. Následne na to musí mať dva negatívne PCR testy. S tým môže uskutočniť do danej krajiny. Je to inak presne to isté, ako to majú hráči. Hotelová izba, respektíve reštaurácia, ale všetko vo vyhradených priestoroch. A potom už len transfer na zápas a z neho,“ ozrejmil Tomašovič fungovanie v „bubline“. V tomto smere vyjadril vďaku Slovenskej basketbalovej asociácie, ktorá sa stará hlavne o to, aby rozhodca následne nemusel ísť po ceste zo zahraničia do karantény: „Klobúk dole pred SBA, je naozaj veľmi nápomocná. Pomáha vybavovať hlavne výnimky, týkajúce sa časti po návrate.“
Do online priestoru sa prirodzene presunuli aj povinnosti rozhodcov - skautingy, mítingy, lekcie a podobne: „Mávame Zoom mítingy alebo je to mailovou formou, kedy každý jeden z rozhodcov urobí zo svojej strany skauting. Údaje sa nazhromažďujú a potom sa posielajú na vedenie.“

Tomašoviča tiež potešil úspešný február slovenských reprezentácií. Najskôr si ženy vybojovali postup na majstrovstvá Európy, na čo nadviazali muži postupom do druhého kola predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023: „Keďže sa to týka nás a osobne si myslím, že by sme mali byť všetci na jednej a tej istej lodi, tak som sa potešil.“
Skúsený slovenský rozhodca, ktorý bol na viacerých veľkých podujatiach, vrátane majstrovstiev sveta mužov 2019, by sa mal objaviť aj na tohtoročných majstrovstvách Európy žien, ktoré sa uskutočnia v júni vo Francúzsku a Španielsku. Má už v tomto smere nejaké informácie k podujatiu?
„Ešte je dosť ďaleko a človek nikdy nevie, čo sa môže stať. Tobôž v tejto dobe,“ odpovedal na záver Tomašovič.

Zdroj: basketliga.sk
Napísal: Michal Duchovič
Foto: Lukáš Droppan

Video situácia 5 (SBL 2020/2021)

Video situácia z SBL s vysvetlením aplikácie technickej chyby.

Na diskusiu alebo vaše otázky môžete použiť po prihlásení komentáre v spodnej časti článku.

Video situácia 4 (SBL 2020/2021)

Video situácia z SBL s vysvetlením chyby počas pokusu o hod na kôš.

Na diskusiu alebo vaše otázky môžete použiť po prihlásení komentáre v spodnej časti článku.

Video situácia 3 (SBL 2020/2021)

Video situácia z SBL s vysvetlením bráneniu hodu na kôš.

Na diskusiu alebo vaše otázky môžete použiť po prihlásení komentáre v spodnej časti článku.

Video situácia 2 (SBL 2020/2021)

Video situácia z SBL s vysvetlením aplikácie nešportovej chyby.

Na diskusiu alebo vaše otázky môžete použiť po prihlásení komentáre v spodnej časti článku.

Video situácia - nešportová chyba

Video situácia z SBL s vysvetlením aplikácie nešportovej chyby.

Na diskusiu alebo vaše otázky môžete použiť po prihlásení komentáre v spodnej časti článku.

Štastné a veselé!

Milé kolegyne, kolegovia, milí kamaráti!

V mene VV ZBR Vám ďakujeme za trpezlivosť, obetavosť a priazeň prejavenú v roku 2020 a prajeme príjemné a pokojné prežitie vianočných sviatkov v kruhu Vašich najbližších! Do nového roku 2021 prajeme najmä veľa zdravia, šťastia a pohody! Pevne veríme, že sa situácia v športe postupne zlepší a čoskoro sa spoločne opäť stretneme pri tom, čo nás spája, pri basketbale.

S úctou, Boris Gabara a tím VV ZBR.

Danka Luxová

S hlbokým žiaľom v našich srdciach nám dovoľte oznámiť, že vo veku 62 rokov nás navždy opustila naša Danka Luxová. Posledná rozlúčka s Dankou bude dňa 22.12.2020 o 11:00 hod. v kostole sv. Gorazda a spoločníkov v Košiciach. Danka bola prvou ženou rozhodkyňou našich extraligových súťaží mužov aj žien a po skončení aktívnej rozhodcovskej kariéry sa ďalej venovala basketbalu ako komisárka. Ona ukázala cestu svojim nasledovníčkam, ale bohužiaľ im už nestihne odovzdať ďalšie skúsenosti. Česť jej pamiatke!

Odpočívaj v pokoji!

https://kosice.korzar.sme.sk/c/4555660/prva-slovenska-extraligova-rozhodkyna-kosicanka-danica-luxova-ma-siroke-srdce-zmesti-sa-don-rodina-i-basketbal.html

Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála