person_outline
search
Martin Margala

Martin Margala

FIBA European Women´s Basketball Summit

Milé kolegyne, kolegovia

V dňoch 11. až 15. júla 2019 som sa v slovinskom meste Postojna zúčastnila FIBA European Women´s Basketball Summit, konajúceho sa pod projektom "Her world, her rules". Ide o oficiálny FIBA projekt, ktorého cieľom je zvýšiť záujem žien o basketbal

Spolu s rozhodkyňami z celej Európy som sa pod vedením FIBA rozhodkýň a inštruktoriek Susanny Karoliny Andersson a Ӧzlem Yalman,štyri dni intenzívne vzdelávala, študovala pravidlá basketbalu a vylepšovala mechaniku rozhodovania. Samozrejmosťou malo byť rozhodovanie v mechanike 3PO. No pre mňa to bola nová poučná skúsenosť, keďže pred summitom som ju ešte neovládala a nemala možnosť vyskúšať si ju.

Deň sa vždy začal rannou rozcvičkou, ktorá pozostávala z behu, kruhového tréningu alebo šprintov a strečingu. Následne sme pokračovali interaktívnou prednáškou s klipmi zo zápasov, ktoré sme študovali a analyzovali. Potom nás čakala diskusia o dôležitosti roly rozhodcov v zápasoch, zvládaní stresu a komunikácii s trénermi a hráčmi.

Počas summitu sa konal aj medzinárodný turnaj dievčat v kategórii U15. Už v prvý deň nás inštruktorky rozdelili do dvoch skupín a pridelili do telocviční, v ktorých sme mali rozhodovať. Po každom zápase sme dostali individuálny feedback, v ktorom nám inštruktorky nielen vymenovali chyby, ale najmä vysvetlili ich príčinu a zaujímali sa aj o náš názor na situácie.

Posledný deň sa konal už iba jeden, finálový zápas. Mala som tú česť dostať sa do výberu rozhodkýň, ktoré finálový zápas rozhodovali.Bol to nezabudnuteľný zážitok. Atmosféra v hale bola veľmi pozitívna, hoci zápas bol napínavý až do poslednej sekundy - skončil sa rozdielom iba dvoch bodov. 

Súčasťou summitu bolo aj stretnutie s kapitánkou švédskej reprezentácie Annou Barthold a bývalou ruskou reprezentantkou Mariou Stepanovou. Okrem svojich hráčskych skúseností nám porozprávali o tom, ako ony samé vnímajú rozhodcov a rozhodkyne a priblížili rozdiely v európskom a zámorskom rozhodovaní basketbalu.

Ďakujem za ponúknutú príležitosť zúčastniť sa summitu a ďakujem aj vám všetkým, ktorí ste si o mojich postrehoch prečítali v tomtokrátkom článku.

Simona Perečinská 

 

Úspech na FIBA klinike 3x3 v Lipiku

Milé kolegyne, kolegovia,

v dňoch 12.6. - 16.6.2019 sme sa spolu s Veronikou Malčekovou zúčastnili FIBA kliniky za účelom získania FIBA licencie v 3x3 basketbale.

Klinika sa konala v chorvátskom meste Lipik a jej účasťou bolo aj rozhodovanie 3x3 Lipik challengeru. Kliniky sa zúčastnilo 10 rozhodcov z rôznych kútov Európy - rozhodcovia z Česka, Portugalska, Francúzska, Dánska a Grécka. Hlavnou inštruktorkou bola FIBA rozhodkyňa p. Jasmina Juras. Supervisorom turnaja bol p. Ľubomír Kotleba. Obidvaja sa nám počas 4 dní non-stop venovali.

Samotná klinika pozostávala z teoretickej časti, ktorej súčasťou boli testy z angličtiny aj z pravidiel 3x3 basketbalu. Analyzovali sme nespočetné množstvo video situácií z turnajov na celom svete. Pred zápasmi sme dopoludnie vždy venovali pravidlám a kritériám rozhodovania zápasov. V popoludňajších hodinách sme mali voľno, a tak sme mali príležitosť navštíviť aj bazén a kaviareň v centre Lipiku. V podvečerných hodinách sa hrali zápasy, na ktorých sme mali možnosť rozhodovať.

Turnaj bol obsadený TOP družstvami z celej Európy. Pre nadšencov 3x3 basketbalu stačí spomenúť družstvá ako Novi Sad, Vrbas alebo Bernard Humpolec z Českej Republiky. Turnaj bol zorganizovaný na špičkovej úrovni. Všetko bolo naplánované do posledného detailu. Vďaka patrí skúseným organizátorom, medzi ktorých patril aj p. Kotleba, ktorý už participoval na mnohých 3x3 turnajoch po celom svete.

Zápasy sme rozhodovali vždy so skúsenejším FIBA rozhodcom. Obidvaja, ja aj Veronika sme na turnaji absolvovali po dva zápasy. Semifinálové a finálové zápasy už rozhodovali iba FIBA rozhodcovia. Všetci účastníci kliniky sme boli počas týchto zápasov iba v roli divákov, avšak odniesli sme si úžasný zážitok zo sledovania napínavých súbojov na ihrisku.

Výsledky sme sa dozvedeli až po 3 týždňoch od ukončenia kliniky. S radosťou vám môžeme oznámiť, že obidvaja sme uspeli a získali sme status: FIBA 3x3 Licensed Referee. Dúfame, že sme vás zároveň inšpirovali a budúcu sezónu sa okrem rozhodovania 5x5 basketbalu
zapojíte aj do rozhodovania 3x3 basketbalu.

Eduard Uhrin

Pozdrav z Belehradu!

Od 23. júna sa zúčastňujem Majstrovstiev Európy žien, ktoré sa konajú v dvoch krajinách, a to v Srbsku (skupina C v meste Niš a skupina D v meste Zrenjanin) a v Lotyšsku (skupina A a B v meste Riga). Aj keď majstrovstvá začínali oficiálne až 27. júna, my – 28 rozhodcov sme museli byť v Belehrade už v nedeľu 23. júna. V nedeľu večer sme si vyzdvihli vybavenie na rozhodovanie a oblečenie s logom FIBA na reprezentáciu medzinárodnej organizácie FIBA a boli sme informovaní o rozdelení jednotlivých rozhodcov do skupín, v ktorých budeme rozhodovať. Ihneď na druhý deň ráno sme mali fyzický test, tzv. FIBA Referees Elite YO-YO Test. Test som absolvoval úspešne, ako aj všetci moji 28-mi kolegovia. Po fyzickom teste sme pokračovali na hoteli v predturnajovom kempe, kde sa okrem vytvorenia tímového ducha rozoberali „nastavenie“ rozhodcov, nastavenie kritérií rozhodovania, atď. V stredu ráno začala logistika jednotlivých tímov rozhodcov do miest, v ktorých sme rozhodovali základné skupiny. Ja som bol spolu s ďalšími 6-mi kolegami a FIBA inštruktorkou poslaný do mesta Zrenjanin, ktoré sa nachádza na severe Srbska, neďaleko mesta Novi Sad, kde som strávil na turnaji minulé leto. V základnej skupine som rozhodoval dva zápasy z troch možných a to konkrétne prvý zápas domáceho tímu s Bieloruskom, ktoré domáce so šťastím vyhrali o 2 body, premenením strely cca 2“ do konca stretnutia a posledný zápas, opäť domáceho tímu s Belgickom, ktoré vo vynikajúcej atmosfére opäť vyhrali domáce, tento krát to bolo o 4 body, aj keď 3 bodový kôš dosiahla domáca hráčka spolu s klaksónom ukončujúcim stretnutie z polovice ihriska. 

Po každom jednom stretnutí sme mali pozápasové zhodnotenie s FIBA inštruktorkou a na druhý deň po rannej aktivácií, ktorá trvala cca 40 min, vždy od 08.00 hod. (pozostávala z fyzického prebudenia tela – pripraviť sa na rozhodovanie) sme mali približnej hodinový meeting s video situáciami, ktoré sme rozoberali dopodrobna. V druhom hracom dni som bol nominovaný ako stand by rozhodca, ktorý má na starosti obsluhu IRS systému, ktorý je tu na vynikajúcej úrovni. Na tomto turnaji prebieha príprava spolupracovníkov FIBA (záležitosti spojené s TV), ktorí sa pripravujú na Majstrovstvá sveta mužov v Číne, ktoré sa budú konať na konci augusta tohto leta. Stretnutie je vysielané dvanástimi kamerami, tzn. v prípade potreby má CC a jeho kolega, poprípade kolegovia počas analýzy situácie neskutočné možnosti, ako zhliadnuť danú situáciu, ktorú potrebujú posúdiť. Ráno, 30. júna, sme boli rozhodcovia v Srbsku stiahnutí späť do Belehradu. Tento deň sa hrali dve eliminačné stretnutia v Rige, ktoré určili ďalšie dva tímy do štvrťfinále. Víťazi jednotlivých skupín priamo postúpili do štvrťfinále, ktoré sa budú konať 4. júla. Ešte v tento deň, neskoro večer boli zverejnené mená 10-tich rozhodcov, ktorí museli opustiť skupinu rozhodcov určených pre play-off stretnutia, tzn. ďalej nás pokračuje 18 rozhodcov ...

Ďakujem za Váš čas, strávený prečítaním týchto riadkov z diania Majstrovstiev Európy žien v Srbsku a Lotyšsku ...

Zdenko Tomašovič

ANIC2019 - školenie Národných Inštruktorov v Záhrebe

Od 20. do 23. júna sa Chorvátsky Záhreb stal na jeden víkend hlavným mestom basketbalových rozhodcov v Európe. Pod taktovkou manažéra rozhodcov FIBA Europe Davorina Nakiča a jeho spolupracovníkov sa uskutočnil výročný seminár pre Národných Inštruktorov FIBA – Annual National Instructor Clinic 2019. Slovensko malo na tomto podujatí svojho zástupcu, bol ním Boris Gabara.

Programová náplň bola zameraná na zlepšenie kvality školiacich procesov, ktoré sú využívané pri seminároch a školeniach na národnej a lokálnej úrovni. Davorin Nakič, Johnny Jacobs, Fernando Garzón, Alechandro Vaquera a iní špičkoví basketbaloví školitelia sa tri dni intenzívne počas prednášok a cvičení venovali témam ako IOT (individuálne rozhodcovské techniky), fyzická príprava, úloha a postavenie crew chiefa v súčasnom basketbale, posudzovanie nešportových chýb, filmovanie, fauly pri streľbe atď.

Seminár bol obohatený aj prednáškami odborníkov z iných oblastí, ktorí hovorili na témy spojené s basketbalom. „Rozhodovanie pod stresom“ – prednáška pilota dopravných lietadiel a bezpečnostného analytika Chorvátskych aerolínií kpt. Tomislava Dolovskeho, alebo „Hľadanie a manažovanie talentu“ – prednáška pani Dubravky Mirkovič z rozvojového oddelenia spoločnosti GENTIS boli skutočnými perlami medzi ostatnými prednáškami.

Boris Gabara
Predseda KR SBA

Scania Cup 2019

Scania Cup 2019, Stockholm

V dňoch 18.04.-22.04. 2019 sa uskutočni už 19. ročník medzinárodného turnaja Scania Cup vo vekových kategóriách od U12 do U 19 chlapcov a dievčat. Na tomto turnaji budú hrať najlepšie mládežnícke družstvá zo severských štátov /Fínsko, Nórsko, Švédsko, Island a Dánsko/ v počte cca 150 družstiev. Zápasy sa odohrajú v meste Stockholm a v jeho okolí v 13 školských halách a telocvičniach.

Počas tohto turnaja bude prebiehať rozhodcovská klinika zastrešená top Observermi-inštruktormi, ktorých bude zastrešovať R.Stokes – aktuálny šéf rozhodcov Európskej ligy mužov, ďalej Alan Richardson, ktorý patrí medzi špičkových FIBA lektorov v Európe, Ronnie Nunn (boss rozhodcov NBA v minulosti) a Luigi Lamonica (jeden z TOP rozhodcov v Európe).

Elite camp men

Počas turnaja Scania Cup 2019 bude pokračovať nový koncept z minulého ročníka. 24 rozhodcov z celkového počtu účastníkov bude vybraných a nominovaných pre špeciálnu kliniku potencionálných a perspektívných rozhodcov. Týchto vybraných 24 rozhodcov bude v prevažnej miere rozhodovať zápasy v hlavnej hale a budú sa vzdelávať intenzívnejšie a hlavne budú rozhodovať zápasy pod prísnym očkom top observerov a inštruktorov na turnaji SC 19 najvyššej kategórie. Týchto 24 rozhodcov sa vyberie s ohľadom na ich perspektívu a petenciál stať sa v blízkej budúcnosti FIBA rozhodcom.

Hlavný camp - 99 miest

Je určený pre začínajúcich rozhodcov alebo starších rozhodcov, ktorí si chcú precvičiť mechaniku 3PO, získať najnovšie informácie o trendoch v rozhodovaní a nasať rodinnú atmosféru Scania campu.

Klinika pre rozhodcov ženského pohlavia - Eliate camp women (12 - 24 miest)

Koncept špeciálnej kliniky pre rozhodcov ženského pohlavia sa vracia naspäť. Súbežne s touto klinikou bude prebiehať samostatne školenie pre rozhodkyne, ktorej mentorkami budú špičkové FIBA rozhodkyne a FIBA komisárky. Táto klinika bude tiež zameraná na rozhodovanie v 3PO.

Prednášky budú v anglickom jazyku prvý deň budú trvať od 15.00 -23.00 hod.

Turnaj družstiev v kategóriách U12 až U19 sa začína 19.04.19 a končí finálovými zápasmi 22.04.19.

Informácia pre rozhodcov a rozhodkyne, ktorí budú mať záujem sa zúčastniť ďalšieho ročníka Scania Cup 2019:

  • Poplatok za camp pre vybraných Elite Men alebo Women rozhodcov je 300,- eur a poplatok za camp pre ostatných rozhodcov a rozhodkyne je 220,- eur, v ktorom je zahrnuté ubytovanie hotelového typu pre 4 noci, strava plná penzia, transport z hotela na zápasy a späť, prednášky, doprava z letiska do hotela v Stockholme a späť max. 30 eur/1 os. podľa počtu osôb /pri väčšom počte aj menej/
  • Je nutné si zabezpečiť dopravu do Stockholmu, napr. leteckou spoločnosťou Ryanair z Krakowa alebo z Budapešti cez Wizz air a príchod naplánovať na letisko v Stockholme najneskôr do 12.00 hod. dňa 18.04.19 vo štvrtok. Letenku zo Stockholmu domov objednať v pondelok 22.04.19 po 14 hod. Posledný finálový zápas sa hraje o cca 13.30-14.00 hod. v pondelok.
  • Začiatok campu: 18.04. 2019 o 15 hod.
  • Mimo uvedené časy príchodu a odchodu organizátor negarantuje zabezpečenie transportu z letiska do hotela a späť /pred 18.4.19 a po 22.4.19/. Samozrejmä pre skupinu rozhodcov vieme zabezpečiť transfér z letiska do hotela a späť za uvedený poplatok. Ak časy príletov leteckých spoločností do Stockholmu nevyhovujú požadovanému príletu do 12 hod. vo štvrtok 18.4.19, odporúčam odletieť do Stockholmu o 1 deň skôr a pozrieť si krásny a nezabudnuteľný Stockholm. Ubytovanie 1 noc naviac zabezpečíme v hoteli, kde bude prebiehať klinika rozhodcov: 35 Eur (double room, pre 1 osobu, B&B), platba po príchode do hotela
  • Každý rozhodca ma garantovaných 9 až 12 zápasov počas turnaja v 3PO. Každý rozhodca ma garantovaných 4 - 7 zápasov sledovaných observerom/inštruktorom. Každý deň rozhodcovia dostanú spätnú väzbu z odrozhodovaných zápasov. Každý rozhodca dostane tričko na rozhodovanie a mikinu.

V prípade Vášho záujmu prosím nahláste svoju účasť na:

Milan Brziak, Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., M: 0905 638 993

Termín uzávierky : do 25.02.19

Počet miest je limitovaný pre každú krajinu a počet vybraných, potenciálnych Elite rozhodcov pre nový koncept školenia počas SC 19 sa veľmi rýchlo obsadí.

 

Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála