person_outline
search
Martin Margala

Martin Margala

Ďalší pozdrav z Belehradu!

Od 4. februára sa zúčastňujem kvalifikačného turnaja žien pre Olympijské hry, ktoré sa budú konať tohto roku v japonskom Tokiu. Kvalifikácia pre nás rozhodcov nezačala len 2 dni pred oficiálnym začiatkom turnaja, ale už od prijatia a potvrdenia nominácie, čomu bolo začiatkom decembra 2019. Príprava pozostávala okrem z fyzických tréningov (mali sme dva kontrolné testy YO-YO Testu), ale aj on-line analýzy video situácii a teoretických testov z pravidiel basketbalu v anglickom jazyku.

Pár hodín po prílete do Belehradu a ubytovaní sa pre mňa na známom mieste (ten istý hotel, kde som strávil pár dní minulé leto počas Majstrovstiev Európy žien 2019) sa začal oficiálny program. Z dôvodu aktuálnej celosvetovej krízovej situácii týkajúcej sa „Koronavírus 2019-nCoV“ bola skupina B preložená z čínskeho mesta Fushan k nám do Belehradu. Z tohto dôvodu je nás tu 15 rozhodcov rozdelených do dvoch skupín, dvaja FIBA inštruktori a na všetkých dohliada p. Carl Jungebrand. V utorok 4. februára podvečer sme začali s lekciami, ktoré nám okrem vzájomného spoznania sa (vytvorenie tímového ducha) mali pomôcť k nastaveniu správneho kurzu rozhodovania v nasledujúcich troch hracích dňoch. V skupine A, ktorej  súčasťou som ja, hrajú tímy domáceho Srbska, Mozambiku, Nigérie a najväčšieho favorita v podobe družstva žien USA. Všetky stretnutia skupiny A a B sa odohrávajú v legendárnej hale Aleksandar Nikolic Hall z minulosti skôr známej ako Hala Pionir, kde svoje domáce zápasy hráva družstvo Partizanu Belehrad.

Každé ráno začíname vo fitnes aktivitou na zobudenie tela a prípravy na nadchádzajúce udalosti smile

Po zobudení sa rannou aktivitou vo fitnes sa začal oficiálny program PCC – prípravný kemp. Jednotlivé hodiny/lekcie pozostávali zo skautingu jednotlivých družstiev. Boli sme rozdelení do skupín po dvoch rozhodcov a každá skupina vypracovala skauting družstva. Skauting pozostáva z hracieho systému družstva v ofenzíve, defenzíve, poznania trénera a lavičky a vypracovaniu akčného plánu rozhodcov, ako byť čo najlepšie pripravený na dané družstvo, nakoľko sa v jednotlivých stretnutiach stretnutú družstvá prevažne z rôznych kontinentov, ktoré majú svoje špecifiká. Každá skupina prezentovala svoje pozorovanie, kde sme  spoločnou aktivitou poprípade doplnili potrebné detaily, pohľady iných strán ...  Nasledovali lekcie komunikácie s poukázaním na dôležitosť správnej komunikácie zamerajúcej sa na detaily, ako isto všetci vieme, všetko „stojí a padá“ ako aj v bežnom živote na detailoch.

Celý druhý deň, stredu 5. februára, ktorý sme začali fyzickým testom – FIBA Referees Elite YO-YO Test sme neskôr strávili lekciami – video situácie nešportových chýb, správne využívanie IRS a komunikácia rozhodcov pri využívaní tohto „nástroja“ – CC má pripevnený mikrofón, ktorý sa zapína „LIVE“ ako náhle nastane situácia, ktorá si vyžaduje použitie IRS, kde je do sveta premietaná celá komunikácia/analýza rozhodcov. IRS je tu naozaj na vynikajúcej, technickej úrovni (možnosť zhliadnutia konkrétneho záberu z ôsmich rôznych uhlov), aktuálne trendy v ženskom basketbale, komunikácia s účastníkmi stretnutia a nastavenia správnych kritérií pre stretnutia kvalifikácii. Po prvom hracom dni, sme mali jeden deň voľna, ktorý sme strávili menším poznávaním krás mesta Belehrad. Večer sme mali cca 2 hodinový konferenčný hovor s ostatnými mestami, v ktorých sa hrá súbežne kvalifikácia, konkrétne mestá Bourges vo Francúzsku a Ostend v Belgicku. Počas tohto hovoru sme bol p. Carlom Jungebrandom v spolupráci s nezávislým pozorovateľským a poradným orgánom ROC – Rozhodcovské Operačné Stredisko, ktoré pozostáva zo šiestich FIBA expertov zhrnutý prvý hrací deň a venovali sme sa niekoľkým video situáciám, ktoré boli dopodrobna rozanalyzované. V prvý hrací deň som rozhodoval stretnutie dvoch afrických krajín Nigérie a Mozambiku. Po počiatočnom „oťukávaní sa“ sa v druhom polčase prejavila lepšie úroveň družstva Nigérie, ktoré poľahky zvíťazilo o 34 bodov. V druhý hrací deň som rozhodoval stretnutie medzi družstvami Mozambiku a USA, ktoré skončilo priepastným rozdielom 75 bodov v prospech družstva USA. Dnes, posledný hrací deň, kde budem súčasťou stretnutia už dvoch istých účastníkov OH 2020 v Tokiu Nigéria proti USA sme mali tiež konferenčný hovor. Po každom jednom stretnutí máme ihneď pripravené hodnotenie z pohľadu prítomného FIBA inštruktora, ktorý pripraví sériu video klipov z daného stretnutia so zaujímavými situáciami/akciami.

Pozdravujem vás z Belehradu!

Zdenko Tomašovič

Pozvánka na predkvalifikačný zápas na MS 2023 Slovensko vs. Luxembursko

Ako iste viete 20.2.2020 o 18:00 v Eurovia Aréne sa uskutoční reprezentačný zápas mužov Slovensko-Luxembursko.
Chceli by sme Vás týmto pozvať na zápas. Členovia SBA budú mať vstup na zápas zdarma, prosím nahláste na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. koľko lístkov by ste potrebovali.
Dress code:  Biele peklo
 
S pozdravom,
 
Andrej Kuffa
Generálny sekretár
+421 904 805 934
 
Alexandra Fitošová
Office manager
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421 918 241 839

Scania Cup 2020

V dňoch 08.04.-13.04. 2020 sa uskutočni už 20. ročník medzinárodného turnaja Scania Cup vo vekových kategóriách od U12 do U19 chlapcov a dievčat. Na tomto turnaji budú hrať najlepšie mládežnícke družstvá zo severských štátov /Fínsko, Nórsko, Švédsko, Island a Dánsko/ v počte cca 150 družstiev. Zápasy sa odohrajú v meste Stockholm a v jeho okolí v 13 školských halách a telocvičniach.
Počas tohto turnaja bude prebiehať camp pre rozhodcov zastrešený Observermi - inštruktormi, ktorých bude zastrešovať R.Stokes – aktuálny šéf rozhodcov Európskej ligy mužov, ďalej Alan Richardson, ktorý patrí medzi špičkových FIBA/EuroLeague lektorov v Európe, Ronnie Nunn (boss rozhodcov NBA v minulosti), Luigi Lamonica (jeden z TOP rozhodcov v Európe), Anna Panther – top rozhodkyna z Nemecka, ktorá rozhoduje Európsku ligu mužov a bude sa venovať prevažne rozhodkyniam, zo Slovenska bude inštruktorom Milan Brziak a ďalšie známe osobnosti z Európy.


Elite camp
Počas turnaja Scania Cup 2019 bude pokračovať nový koncept z minulého ročníka. 24 rozhodcov z celkového počtu účastníkov bude vybraných a nominovaných pre špeciálnu kliniku potencionálnych a perspektívnych rozhodcov. Týchto vybraných 24 rozhodcov bude v prevažnej miere rozhodovať zápasy v hlavnej hale a budú sa vzdelávať intenzívnejšie a hlavne budú rozhodovať zápasy pod prísnym očkom top observerov a inštruktorov na turnaji SC 20 najvyššej kategórie. Týchto 24 rozhodcov sa vyberie s ohľadom na ich perspektívu a potenciál stať sa v blízkej budúcnosti FIBA rozhodcom.

Hlavný camp - 99 miest
Je určený pre začínajúcich rozhodcov alebo starších rozhodcov, ktorí si chcú precvičiť mechaniku 3PO, získať najnovšie informácie a skúsenosti o trendoch v rozhodovaní a nasať rodinnú atmosféru Scania campu.

Prednášky budú v anglickom jazyku prvý deň budú trvať od 15.00 -23.00 hod.

Turnaj družstiev v kategóriách U12 až U19 sa začína 09.04.20 a končí finálovými zápasmi 13.04.2020.

Informácia pre rozhodcov a rozhodkyne, ktorí budú mať záujem sa zúčastniť ďalšieho ročníka
Scania Cup 2020:

  • Poplatok za camp pre vybraných Elite rozhodcov je 320,- eur a poplatok za camp pre ostatných rozhodcov a rozhodkyne je 230,- eur, v ktorom je zahrnuté ubytovanie hotelového typu pre 4 noci, strava plná penzia, transport z hotela na zápasy a späť, prednášky, doprava z letiska do hotela v Stockholme a späť max. 20-30 eur/1 os. podľa počtu osôb /pri väčšom počte aj menej/
  • Je nutné si zabezpečiť dopravu do Stockholmu, napr. leteckou spoločnosťou Ryanair z Krakowa alebo z Budapešti cez Wizz air a príchod naplánovať na letisko v Stockholme dňa 08.04.20 v stredu. Letenku zo Stockholmu domov objednať v pondelok 13.04.2020. Posledný finálový zápas sa hraje o cca 13.30-14.00 hod. v pondelok 13.04. 2020.
  • Začiatok campu: 09.04. 2020 o 11 hod.
  • Ubytovanie 1 noc naviac zabezpečí organizátor v hoteli, kde bude prebiehať klinika rozhodcov: 35 Eur (double room, pre 1 osobu, B&B), platba po príchode do hotela
  • Každý rozhodca ma garantovaných 9 až 12 zápasov počas turnaja v 3PO. Každý rozhodca má garantované väčšinu zápasov sledovaných observerom/inštruktorom. Každý deň rozhodcovia dostanú spätnú väzbu z odrozhodovaných zápasov. Každý rozhodca dostane tričko na rozhodovanie a malý darček.

V prípade Vášho záujmu prosím nahláste svoju účasť na:
Milan Brziak, Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., M: 0905 638 993
Termín uzávierky : do 08.02.2020

Počet miest je limitovaný pre každú krajinu a počet vybraných, potenciálnych Elite rozhodcov pre nový koncept školenia počas SC 20 sa veľmi rýchlo obsadí.

Olympic Hopes Games V4 U16

Vážené kolegyne, važení kolegovia,

od 27.12.2019 do 30.12.2019 sa uskutoční turnaj krajín V4 v kategóriach U16 mužov aj žien. Na tomto turnaji sa zároveň uskutoční aj školenie 3. kvalifikačnej triedy rozhodcov. Hlavnými školiteľmi budú národný inštruktor Boris Gabara a FIBA inštruktor Petr Sudek. O výsledkoch tohto školenia budeme informovať po schválení výsledkov školenia prostredníctvom zápisu VV KR SBA. V prípade vášho záujmu podporiť nielen kolegyne a kolegov na školení, ale aj naše reprezentačné družstvá ste vítaní, turnaj je verejní. Bližšie informácie o jednotlivých zápasoch a tréningoch nájdete v priložených plagátoch turnaja.

KR SBA

Vítame nové kolegyne a kolegov!

Cez víkend 23.-24.11.2019 sa v Žiline uskutočnilo školenie rozhodcov 1. triedy. Hlavným režísérom bol Národný inštruktor Boris Gabara, pomocnými režisérmi boli Peter Macura a Martin Margala. V celej partii vládla fantastická nálada. Niektorí z kolegov mali už nejaké skúsenosti s rozhodovaním basketbalových zápasov ako čakatelia, niektorí dokonca ako niekoľkoročný rozhodcovia, ktorí rozhodovali počas štúdií v zahraničí. Novým kolegyniam a kolegom želáme veľa správnych rozhodnutí, veľa odhodlania na večnej ceste zlepšovania sa a v neposlednom rade pevné zdravie!

Našimi novými a úspešnými spolubojovníčkami a spolubojovníkmi sú:

David Dinga
Radovan Gajdoš
Richard Harman
Michal Horáček
David Karvay
Maroš Kováč
Ema Lachová
Tomáš Lipták
Martin Matejčík
Lukáš Mazák
Viliam Mihalič
Kristína Mošková
Martin Nigut
Martin Palkov
Pavol Pekár
Ivo Rusinko
Terézia Sagalincová
Martin Vrška

 

Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála